K hlavnímu jídlu příloha neodmyslitelně patří. Některé však mohou mít až několikanásobek kalorií než jiné, a proto po nich rozhodně nezhubnete. Jaké přílohy jíst a jakým se určitě vyhnout? Nezapomínejte ani na to, že nezáleží jen na potravině, ale hlavně také na jejím zpracování, které určuje hodnotu glykemického indexu. Čím vyšší je hodnota, tím se redukce hmotnosti rozhodně nedočkáte.

Podívejte se na video Jany Chalupové na YouTube, se kterými přílohami můžete správně a efektivně hubnout:

Zdroj: Youtube

Hlavní zdroj energie

I když se může zdát, že přílohy nejsou vhodné při dietě, úplně byste je ze svého jídelníčku škrtat neměli. Jedná se totiž o důležitý zdroj vlákniny a komplexních sacharidů, ze kterých tělo čerpá energii. Vypuštěním příloh budete mít větší hlad a méně energie, načež se to projeví jak na psychickém, tak na fyzickém výkonu.

Nevhodné tloustnoucí přílohy

Některé přílohy byste neměli konzumovat raději vůbec, jelikož obsahují spoustu kalorií, sacharidů a tuků. Jedná se především o smažená jídla jako jsou hranolky, krokety a bramboráčky. O nic moc lepší volbou nejsou ani knedlíky a šišky. I když vám tyto přílohy mohou sebevíc chutnat, měli byste je jíst pouze příležitostně a v menších porcích.

Zdravé varianty

Místo nezdravých a tučných příloh však existuje spousta zdravých variant, které hubnutí dokonce dokáží podpořit. Rýže, brambory, celozrnné těstoviny a luštěniny mají velmi dobrou nutriční hodnotu a dokážou vás zasytit na delší dobu. I u nich si však dejte pozor při jejich přípravě. Například brambory jsou nejzdravější, když jsou vařené ve slupce. Těstoviny byste zase neměli nechat příliš rozvařit.

Sestavení zdravého talíře

Mimo správného výběru přílohy záleží rovněž na velikosti její porce. Slyšeli jste už někdy o zdravém talíři? Jedná se o základní pomůcku, která vám pomůže rozdělit správně talíř na jednotlivé podíly přílohy, bílkovin a vitaminů. Polovina talíře by se měla skládat ze zeleniny, jedna čtvrtina z plátku masa, ryby nebo sýru a zbylá čtvrtina z vybrané přílohy. Dodržováním takového rozdělení vám pomůže nejen zhubnout, ale také se díky tomu budete cítit skvěle.

Související články

Zdroje: aktin.cz, novinky.cz, prozeny.cz