Vyrobte si přírodní antibiotika.
Zdroj: Dragana Gordic / Shutterstock

Vyrobte si přírodní antibiotikum. Všechno máte doma. Takto se léčili naši předci

Víte, na které antibiotikum nepotřebujete předpis od lékaře? Odpověď je banální. Jedná se o přírodní prostředky, které vám v péči o zdraví dokonale pomohou a většinu z nich máte doma.

Antibiotika

Jedná se o látky, které se běžně používají k léčbě či prevenci mnohých infekčních chorob způsobených nebezpečnými bakteriemi a některými druhy hub a parazitů. Neúčinkují však na virová onemocnění.

Objev penicilinu byl stěžejní

První antibiotikum objevil skotský bakteriolog Alexander Fleming v roce 1928 a penicilin od té doby pomohl obrovskému množství pacientů. Jenže nic se nemá přehánět. Už v roce 1945 upozornil sám vědec na možnou rezistenci, kterou si bakteriální infekce dokáží proti antibiotikům vytvořit. Druhou nevýhodou je, že dochází i k likvidaci potřebných a prospěšných látek pro tělo. Je však jasné, že ve vážných případech nejde spoléhat jen na přírodu. Ale určitě nemá smysl brát antibiotika na každou rýmičku, kašel či nachlazení. Prostě s běžnými nákazami si mnohem lépe poradí přírodní antibiotika. Po kterých můžete s jistotou sáhnout?

Aromatický česnek dává stopku každému hmyzu. Aromatický česnek dokonale posiluje obranyschopnost celého organismu. Zdroj: Profimedia

Česnek

Jedná se o skvělý přírodní lék na mnohé neduhy. Dokonale posiluje obranyschopnost celého organismu. Zabírá na chřipku a veškerá nachlazení, uleví od bolestí v krku, zubů a uší. Urychlí také hojení oparů, plísní a bradavic. Stroužky česneku mají širokospektrální antibiotický účinek. Využívají se buď v čerstvé podobě, nebo formou sirupu, tinktur, olejů a čajů. Je to díky obsažené látce allicin, který se uvolňuje krájením, drcením či mačkáním. Není proto na škodu mít doma česnek vždy po ruce.

Udělejte si zásobu česneku na zimu

V případě, že jste se dočkali na zahradě bohaté úrody, můžete si česnek jednoduše naložit. Zhruba 2 kg čerstvého česneku dokonale očistěte od hlíny a od každé hlavičky odřízněte veškeré stonky, nejvrchnější slupky a kořeny. Takto očištěný česnek ponořte na pár minut do misky se studenou vodou, kde se ještě odmočí od případných nečistot. Potom česnek sceďte a nechte okapat na utěrce. Připravte si čisté zavařovací sklenice a celé česneky do nich vložte. Do každé přidejte 2 bobkové listy a 4 plátky čerstvě nakrájeného citronu.

Poté si připravte nálev. Smíchejte 1, 5 polévkové lžíce soli, 1 lžíci citronové soli a 300 ml jablečného octa. Směs řádně promíchejte, aby se veškerá sůl rozpustila. Následně lák nalijte rovnoměrně do každé sklenice a dolijte teplou vodou tak, aby byl česnek zcela ponořen. Pevně uzavřete čistými víčky a nechte 15 dní uležet na chladném místě, nejlépe v lednici.

Inspirovat se můžete na videu zde:

Lichořeřišnice

Rostlina lidově nazývaná řeřicha je další silné přírodní antibiotikum, které je častou ozdobou mnoha zahrádek. Využít lze naprosto celou rostlinu včetně květů i plodů. Dokonale posiluje imunitu a výborně funguje na záněty močového měchýře a cest. Skvěle vám pomůže s jakýmkoliv nachlazením a onemocněním průdušek a plic. Rostlina si hravě poradí i se stafylokokem, zlatým streptokokem a dalšími nežádoucími bakteriemi. Můžete ji pravidelně pojídat v salátech či jiných zeleninových pokrmech, nebo ji pít jako šťávu či čaj, ale klidně si můžete vyrobit i zdraví posilující tinkturu.

Lichořeřišnice větší je bylinka, kterou docela možná máte na zahradě, je doslova léčebný zázrak. Rostlina lidově nazývaná řeřicha je další silné přírodní antibiotikum, které je častou ozdobou mnoha zahrádek. Zdroj: shutterstock.com

Brusinka

Dalším dokonalým přírodním antibiotikem jsou červené brusinky. Především jsou známy svým účinkem proti bakterii E.coli, která je v současné době proti řadě dostupných léků rezistentní. Brusinky ji doslova zabrání uchytit se ve vašem těle, takže vám ochrání její nejoblíbenější lokality jako je žaludek, močové ústrojí nebo i zuby. Brusinky navíc pomohou tuto bakterii vyloučit z těla. Buď můžete brusinky uzobávat čerstvé nebo sušené, ale i ve formě džemu. Jako výbornou prevenci lze pít pravidelně chutnou brusinkovou šťávu.

Zdroje: www.flowee.czwww.living.iprima.czwww.ordinace.cz

 

Akční letáky