Tělo s oslabeným imunitním systémem je mnohem více náchylnější na prochladnutí, které po několika málo dnech doprovází také rýma. Ta běžně trvá až sedm dní, než se tělo zcela zbaví všech virů a bakterií, které mají na svědomí vzniklý zánět. Samotný průběh rýmy si ovšem můžete ulehčit běžnými surovinami, které najdete doma v kuchyni. Uvidíte, že se vám po nich hned uleví.
Uvolněte nosní dutiny jednoduchým promasírováním nosu podle video návodu na YouTube, na kanálu Jóga pod avokádem:
Česnek nejen při vaření
Ne nadarmo se říká, že je česnek účinným všelékem. Jeho blahodárné účinky nejsou krátké ani na rýmu, na kterou dokáže působit různými způsoby. Jednou z možností je si stroužek česneku nadrobno nakrájet a spolu s trochou medu směs spolknout. Předtím lze nasekaný česnek rovněž čichat, čímž se ucpané nosní dutiny krásně uvolní.
Účinné bylinkové čaje
Boj s viry a bakteriemi usnadníte tělu dostatečným pitným režimem, který by se měl skládat převážně z vody a bylinných čajů. Některé byliny mají dokonce protizánětlivé účinky, a proto byste je při rýmě rozhodně neměli vynechávat. Mezi ně patří především heřmánek, listy či květy černého bezu, prvosenka jarní, rýmovník, máta, meduňka, šalvěj nebo jitrocel.
Domácí poctivý vývar
Skvělým lékem rýmy je také konzumace silného slepičího nebo kuřecího vývaru. Nejenže tělo zahřeje, ale také obsahuje vše, co organismus při boji s infekcí potřebuje. Podceňovat byste neměli ani dostatek spánku a odpočinku, díky čemuž se tělo pořádně zregeneruje. Místnost před spánkem důkladně vyvětrejte a ucpaný nos si potřete tea tree nebo eukalyptovým olejíčkem.
Inhalování vonné páry
Ucpané dutiny pomůže uvolnit inhalování vodních par společně s esenciálním olejem. Stačí si do nádoby nalít horkou vodu a přidat pár kapek eukalyptu, tymiánu nebo máty. Horkou páru pak hlubokými nádechy vdechujte. Tyto vodní páry působí okamžitě a dýchací cesty zároveň dezinfikují.
Dostatek vitaminů a minerálů
Oslabenému tělu byste měli dodat rovněž vitaminy a minerály, které mu chybí. Během onemocnění proto zvyšte konzumaci citrusů, brambor, rajčat, brokolice či papriky, ve kterých se hojně nachází vitamin C. V tučných rybách, vaječném žloutku nebo mléku najdete zase vitamin D. Do jídelníčku zařaďte také potraviny obsahující minerály hořčík a zinek, které pozitivně působí na obranyschopnost organismu a efektivně zkracují léčbu rýmy.
Zdroje: novinky.cz, eshop.alfafit.cz, ceskaapoteka.cz