Svědění, bolest a krvácení z konečníku: to jsou příznaky nepříjemných hemeroidů,

které trápí více než polovinu populace nad 50 let věku. Nejčastější příčinou vzniku hemoroidů je sedavý způsob života (kvůli tomu není v dolní části trupu dostatečný krevní oběh a krev se hromadí v oblasti konečníku, kde tlačí na žilní stěnu), nedostatek vlákniny ve stravě (ta má za úkol rozmělňovat stolici a umožňovat její lepší průchod trávicím traktem), chronická zácpa, obezita, těhotenství a porod. Příčinou může být i tzv. portální hypertenze, která vzniká při poškození jater. Dochází při ní k hromadění krve před játry v oblasti trávicího traktu, čímž se opět krev hromadí v oblasti konečníku.

Prevence a léčba

Hemoroidy lze léčit konzervativně i chirurgicky. Pokud jsou masivní a bolestivé, vždy je na místě porada s odborným lékařem – proktologem. Hrozí totiž vznik nebezpečné krevní sraženiny a zánětu, nebo také vyhřeznutí sliznice konečníku. Ve většině případů ovšem postačí konzervativní léčba a změna životního stylu a jídelníčku.

Pro prevenci a léčbu můžeme využít i přírodní venotonika, která pomáhají i při křečových žilách, chronické žilní nedostatečnosti, bércových vředech a lymfedému. Přírodní venotonika obsahují bioflavonoidy, z nichž nejznámější jsou diosmin a hesperidin, které se nacházejí především v citrusovém ovoci. Bioflavonoidy potlačují zánět v oblasti hemoroidů a tím zmírňují nepříjemné svědění a bolest. Zároveň také zvyšují pevnost žilní stěny, čímž brání dalšímu postupu onemocnění. Prospěšné jsou při akutních hemoroidech, při udržovací léčbě i během rehabilitace po chirurgickém odstranění hemoroidů.