Lupy jsou časté onemocnění pokožky hlavy. Bílé šupinky jsou kousky mrtvé pokožky hlavy a často jsou následkem mazotoku – zánětu pokožky hlavy. Při prevenci a léčbě lupů můžeme vyzkoušet následující potraviny a léčivé rostliny.

Potraviny bohaté na biotin

Do jídelníčku zařadíme co nejvíce potravin obsahujících velké množství biotinu. Ten je důležitou živinou podobnou vitaminům a je to hlavní složka, která působí preventivně a také léčí lupy. Nejvíce biotinu obsahují sójové boby, česnek, všehoj pětilistý, oves, ječmen, ženšen, avokádo, vojtěška, sezam, kukuřice, bob obecný a bezinky.

Oplach hlavy z vlaštovičníku

Vlaštovičník větší (Chelidonium majus) účinkuje nejen proti lupům, ale i proti suché pokožce, kopřivce, kuřím okům a bradavicím. Pro léčbu lupů si připravíme roztok na oplachování: do šesti šálků vody přidáme jednu lžičku chloridu draselného. Zahřejeme a mícháme, dokud se chlorid nerozpustí. Pak nasekáme 100 g čerstvého vlaštovičníku (můžeme použít i půl šálku sušeného) a přidáme jej do roztoku. Necháme 2 hodiny stát, pak povaříme 20 minut na mírném plameni. Odstraníme bylinu a vaříme dál, až se obsah vyvaří na 1,5 šálku. Přidáme 220 g glycerinu a vaříme dál, až se obsah zredukuje na 2 šálky. Přecedíme, slijeme do láhve a uchováváme na chladném místě. 1x nebo 2x denně si roztokem propláchneme vlasy.

Egyptská kůra se sezamovým olejem

Zázvorovník lékařský (Zingiber officinale) a sezam indický (Sesamum indicum) jsou součástí egyptské kúry proti lupům a mazotoku: 1-2 lžíce zázvorové šťávy smícháme se 3 lžícemi sezamového oleje a polovinou lžíce citronové šťávy. Třikrát týdně směs vmasírujeme do pokožky pod vlasy.

Bylinkové vlasové vody a octy

Lékořice lysá (Glycyrrhiza glabra) obsahuje glycyrizin, který dokáže snížit produkci vlasového mazu. V láhvi jablečného octa necháme vyluhovat dvě hrsti sušeného kořene a roztok používáme na oplachování hlavy.

Jitrocel (Planatago) obsahuje alantoin. Z listů si připravíme silný vývar a používáme ho na oplachování hlavy. Podobné účinky má i kostival lékařský (Symphytum officinale).

Antiseptické účinky šalvěje, rozmarýnu a tymiánu zlepšují stav pokožky pod vlasy: po 3 g od každé bylinky necháme ve dvou šálcích vody luhovat 24 hodin, pak přecedíme a roztokem si denně oplachujeme hlavu.