Přírodní projímadla lze použít akutně i jako prevenci.
Zdroj: Cat Box / Shutterstock

Přírodní projímadla: Která jsou ta nejúčinnější?

Každý z nás zažil zácpu a nepříjemné bolení břicha, které ji provází. Ať už jde o ojedinělý problém nebo opakující se stav, přírodní projímadla mohou být odpovědí. Znáte účinná přírodní projímadla, která dokáží skutečně pomoci?

Projímadla neřeší příčinu

Důvodů zácpy je mnoho. Často jsme si vědomi změny ve stravování, která nám způsobila dočasnou neprůchodnost střev. Jindy naopak tápeme a netušíme, jak k problému s vylučováním došlo. Příčin zpomalení vyměšování je velká řada a k těm nejčastějším patří především tyto:

  • Stravovací návyky, případně momentální změna v dietě
  • Jídelníček s malým množstvím vlákniny
  • Nedostatečný pitný režim v kombinaci s nevhodnými potravinami
  • Léky
  • Hormonální poruchy
  • Různá onemocnění, a to i taková která se netýkají přímo vyměšování
  • Těhotenství

Funguje, když si přiložíte vatu namočenou v alkoholu do pupíku? Střeva a jejich průchodnost ovlivňují mnohé faktory. Zdroj: Shutterstock.com

Přírodní projímadlo doporučované po generace

Sušené ovoce, ale nejčastěji švestky, jsou osvědčeným přírodním projímadlem. Dobře zabírají i u dětí, které navíc ocení jejich příjemnou chuť. Sušené i kompotované ovoce dokáže střeva rozhýbat a pomoci s vylučováním. Švestky se doporučují i v případě chronické zácpy. Jejich každodenní konzumace významně zlepšuje průchodnost střev.

Hrušky s jablky si klidně pleťte

Jablka a hrušky také zkvalitňují vylučování, a to díky vysokému obsahu vlákniny. Navíc pektiny napomáhají hydrataci obsahu střev, díky čemuž dochází k rychlému zlepšení stavu. Jablka lze dobře zařadit do jídelníčku a není je třeba ani nijak upravovat. Z tohoto ovoce se také doporučuje pyré nebo přírodní mošty. 

Jablka a hrušky pohromadě skladovat můžeme Jablka a hrušky pomáhají při zácpě. Zdroj: Shutterstock.com / Fotaw

Semínka a ovoce se semínky fungují jako projímadla

Ovoce s drobnými semínky je také ideálním prostředkem pro rozhýbání střev. Mezi ně patří rozhodně kiwi, fíky či lesní plody. Ze semínek jsou nejvhodnější chia a lněná. Dají se dobře zařadit do jídelníčku, lze je vhodně kombinovat a mohou tak být součástí mnohých snídaní či svačin.

K obohacení jídelníčku přispěje i konzumace chia semínek. K harmonizaci vyměšování přispěje i konzumace chia semínek. Zdroj: AS Food studio / Shutterstock.com

Zelené listy s projímavými účinky

I špenát a jiné zelené listy jsou vhodné pro harmonizaci zažívání a vylučování. Rozhodně se dá doporučit konzumace brokolice, růžičkové kapusty, pampelišky či již zmíněného špenátu.

Probiotika pro přírodní očistu střev

Fermentované probiotické potraviny a nápoje jsou vhodné a často velmi účinné právě při chronické zácpě. Mezi takové potraviny patří kefír či přírodní jogurt, kombucha, kysané zelí nebo kimči. Tyto všechny pochutiny jsou známé pozitivním vlivem na vyměšování. U citlivějších osob dochází až k okamžitému účinku, ale rozhodně lze říci, že takové potraviny je vhodné zařadit do pravidelného stravování a nečekat, až problém nastane. Probiotika obsahují velké množství bakterií, které jsou přínosné pro střevní mikroflóru. Neslouží zde pouze ke zlepšení vyprazdňování, ale také k posílení imunity organismu.

Řepa dodá zelí extra dávku vitaminů. Fermentované potraviny jsou ideálními přírodními projímadly.  Zdroj: Elena Hramova/Shutterstock.com

Přírodní projímadlo nebývalé síly

Senna je látka obsažena například v rebarboře, ale nejznámější je čaj ze stejnojmenného keře. Sena je tropický keř či strom se žlutými květy, který je známý projímavými účinky listů a lusků. Užívá se po celém světe a funguje jako velmi silné projímadlo. Překročení dávky může vést k silným bolestem v oblasti střev a ke křečím. Rozhodně se nedoporučuje senu používat pravidelně, už vůbec ne denně. Je vhodná pouze jako občasná, zato razantní léčba úporné zácpy.

I s přírodními projímadly buďte opatrní

Pokud je pro vás zácpa ojedinělým problémem, pak doufám, že vám zmíněná přírodní projímadla pomohou. Jestliže trpíte zažívacími a vyměšovacími problémy často, pak určitě zvažte změny ve stravování, konzultaci s lékařem či specialistou dietologem. Projímadla ve formě fermentovaných nápojů a potravin jsou vhodná k dlouhodobému užívání a bude z nich prospívat nejen vylučovací systém. Jiná razantní projímadla, mezi která paří sena, se rozhodně nesmějí konzumovat často či pravidelně. Sena je velmi efektivní, ale při nadužívání naruší střeva a „samoléčba“ končí větším problémem, než jakým byl na začátku.

Zdroje: https://www.healthline.com, https://vitalitis.cz

Akční letáky