Pokud si dáte chleba s cibulí nebo česnekem, zaplatíte za to aromatickým dechem. Ale to samozřejmě milovníky této zdravé zeleniny nemůže odradit. Jednorázové společenské faux pas vám určitě všichni odpustí.

Pokud je ale vaše pusa „nástrojem hromadného ničení“, to už je jiná… Špatný dech může podle odborníků souviset se spoustou věcí. Někdy může jít o banality jako je nedostatečný pitný režim, špatná zubní hygiena nebo kaz.

Popravdě, dutina ústní je trochu minové pole. Žije v ní spousta mikoorganismů a bakterií. Když ještě do toho započítáte zbytky jídla, které produkují těkavé sloučeniny síry, pak už se zápachu nemůže nikdo divit...

Autor videa Jak se pozná cukrovka vám objasní provopočátky tohoto onemocnění. Více na kanále YouTube.com.

Zdroj: Youtube

Mandle pod lavinou

Někdy k odstranění špatného dechu stačí rozžvýkat snítku petrželové nati nebo si vyčistit zuby. Jsou ale případy, kdy ani návštěva zubaře nic nezmůže. Jde totiž o marné volání těla, které právě zápachem dává najevo, že není v pořádku.

Někdy může jít o nepříjemnost jako jsou například mandlové kameny, které vznikají při častých zánětech mandlí nebo problémech s nosními dutinami. Hleny ulpělé na mandlích vytvoří nános, který pak časem ztvrdne a vytvoří se takzvaný mandlový kámen.

Vy ho pak můžete najít v roztříštěných zapáchajících částečkách ve slinách. Odstranění problému bývá různé – někdy stačí kloktání slanou vodu, jindy je potřeba nasadit antibiotika nebo vyzkoušet laserový zákrok, který mandle zbaví nepříjemných usazenin.

Jak se pozná cukrovka

Někdy ale špatný dech může věstit i horší zdravotní problémy, například selhávání některého z důležitých orgánů. Například rybí dech je často známkou špatně pracujících ledvin. Vážné onemocnění jater se zase projevuje zatuchlým dechem po česneku nebo zkažených vejcích.

Svůj specifický „puch“ má i cukrovka, která je cítit po hnijícím ovoci. Toto onemocnění je celkem časté a trpí jím milion Čechů, tedy zhruba každý desátý z nás.

Škrabka na jazyk je nutnost

Zkuste tedy monitorovat svůj dech, abyste předešli nejenom společenským trapasům, ale i možnému riziku zdravotních neduhů. Mít špatný dech není žádná výhra. Ale pokud jde o alarm těla, tak je i určitá naděje, že problém podchytíte včas.

Než ale začnete panikařit, vyčistěte si kromě zubů i jazyk (speciální škrabku na jazyk koupíte v každé drogerii). Právě na tomto místě je totiž nejvíce plaku a bakterií, které mohou ve finále přinést právě špatný dech.

Související články

Zdroje: https://www.denik.cz, www.novinky.cz