Mrtvici dokáže školený personál poznat i zvednutím rukou člověka s obtížemi
Zdroj: Daisy Daisy / shutterstock.com

Jak poznat mrtvici v počátcích: Udělejte si jednoduchý čtyřbodový FAST test

Nedostatek pohybu, obezita, přemíra alkoholu a cigaret, stres i užívání antikoncepce. To je jen několik rizik, která mohou způsobit cévní mozkovou příhodu, lidově nazvanou mrtvice. Za poledních pár let se snížila věková hranice. A tak mrtvice, která je druhou nejčastější příčinou úmrtí na celém světě, může postihnout kohokoli. Jak ji rozpoznat?

Včasná diagnostika zachrání nejen život, ale také životní komfort. Možnými trvalými následky je porucha řeči, pohybu, ochrnutí poloviny těla a celoživotní závislost na pomoci druhých. U mrtvice se tedy počítá každá sekunda, kdy se nemocný dostane do nemocnice. Hraniční jsou, podle lékařů, tři hodiny.

Test FAST

Pokud máte podezření, že se s vaším blízkým nebo s vámi děje něco divného a obáváte se mrtvice, zkuste jednoduchý test. Jedná se o čtyři zkratky hlavních příznaků, s jejíchž pomocí rychle nemoc odhalíte. Pozorujte: 

  • FACE (obličej) - ochrnutí obličeje a tekoucí sliny z úst,
  • ARM (paže)- necitlivost paže a neschopnost udržet předmět,
  • SPEECH (komunikaci) - neschopnost komunikace, případně obtížné porozumění řeči pacienta,
  • TIME (čas) - v případě výše uvedených příznaků začínáte bojovat s časem; co nejrychleji vyhledejte lékařskou pomoc. (Zdroj: www.mojeambulance.cz)

Jedním z příznaků mozkové mrtvice je asymetrie obličeje Jedním z příznaků mozkové mrtvice je asymetrie obličeje Zdroj: Velimir Zeland / shutterstock.com

Pokud si stále nejste jistí, ale pozorujete, že váš blízký špatně vidí, je zmatený, spadl nebo se hůře vyjadřuje, poproste ho, aby zkusil následující věci:

  • Aby se usmál nebo vyplázl jazyk - pokud má dotyčný svěšený koutek, nedaří se mu jazyk vypláznout nebo ho má zkroucený na jednu stranu, jde o mrtvici.
  • Aby zvedl obě ruce nad hlavu - dalším příznakem mrtvice je nesymetrický pohyb rukou nebo neschopnost udržet předmět.
  • Aby zopakoval jednoduchou větu - postižený mrtvicí toho nebude schopen.

Všechny příznaky se nemusejí objevit najednou. Dotyčného pozorujte a pokud registrujte i malý problém, ihned volejte záchranku. (Zdroj: www.mojezdravi.cz)

Akční letáky