Mozková mrtvice patří mezi nejčastější příčiny úmrtí. Ročně postihne až 15 milionů lidí po celém světě a celá jedna třetina z nich zemře! Další třetina má doživotní trvalé následky.  O záchraně lidského života tak rozhoduje každá minuta. To vše dokáže jedna krevní sraženina.

Chcete se o cévní mozkové příhodě dozvědět více?  Podívejte se na YouTube video na kanálu VyukovéFilmy:

Zdroj: Youtube

Ženám hrozí vyšší riziko

U žen se cévní mozková příhoda (CMP) objevuje zpravidla ve vyšším věku než u mužů. Průměrný věk výskytu je u žen 74 let, u mužů 69 let. CMP jsou u žen velmi často závažnějšího charakteru než u mužů a příčinou bývá mnohdy srdeční arytmie. 

Příznaky jsou často na první pohled nečitelné, a proto je dotyčná ani její blízké okolí nemusí hned zpozorovat. Jaké jsou hlavní a nejčastější projevy?

Silná bolest hlavy

Nejčastějším příznakem mozkové mrtvice u žen je náhlá a silná bolest hlavy. Většinou přichází bez neznámé příčiny a je doprovázena nevolností, zvracením a také zmateností.

Náhlé extrémně silné bolesti mohou být známkou určitého typu krvácení do mozku (tzv. subarachnoidální krvácení), proto je v takových případech nutné co nejrychlejší vyšetření.

Ochrnutí a necitlivost

Dalším charakteristickým projevem CMP je náhlé ochrnutí jedné strany těla. Většinou se jedná o spadlé koutky úst, neovladatelné paže, nohy, nebo náhlé problémy při vstávání. Paralýza se projevuje i nečekaným pádem bez jakéhokoliv důvodu. Postižená osoba může mít také poruchu citlivosti.

Poruchy řeči

Velice často s cévní příhodou souvisejí i poruchy řeči, které se u každého jedince projevují různými způsoby. Nemohu najít správná slova, používají nevhodná písmena, nebo nesprávně vyslovují slabiky. Ve výjimečných případech dochází i ke ztrátě řeči. Postižení také často nerozumí tomu, co jim sdělují osoby v okolí a nechápou jednoduché pokyny.

Změny vidění

Běžným příznakem jsou i náhlé změny vidění. Někdo může vidět dvojitě, jinému se může naprosto zmizet polovina zorného pole. Extrémem je i dočasná slepota na jedno oko.

Závratě a poruchy rovnováhy

Průvodním znakem cévních příhod jsou i náhlé závratě, kdy může postižený náhle spadnout na zem. Závratě se většinou nevyskytují samostatně, Ale spíše jsou průvodním jevem výše zmíněných obtíží.

Související články

Zdroje: www.cdc.gov, www.nzip.cz, www.prozeny.cz