Horší počasí, smog, mráz i dešť mnohé z nás zaskočí: Opakovaná prochlazení pak ubírají tělu na síle bránit se virózám. Můžeme se lépe připravit na chladnější období roku? Jak se vyzbrojit proti virům a únavě?
Připomeňme, že zvýšenou fyzickou i duševní odolnost organismu posiluje především pravidelná, aspoň mírně zvýšená tělesná aktivita.
Nejběžněji používaným podpůrným prostředkem jsou opakované dávky komplexu vitaminů B a vitaminu C. Při počínajícím oslabení organismu je pak vhodné brát vitaminy D a A v dávkách schválených lékařem.
Nečekané zátěžové situace stejně jako zvýšené koncentrace škodlivin v ovzduší ovšem zvyšují hladinu volných radikálů, které v nadměrném množství oslabují celý organismus. Naštěstí existují antioxidanty, které jsou schopné agresivní látky neutralizovat a udržovat jejich aktivity v rozumných mezích.
Selen a zinek proti nachlazení
Podle Světové zdravotnické organizace často přijímáme nedostatečné množství tzv. stopových prvků, které jsou významné pro lidské zdraví právě díky svým antioxidačním účinkům a eliminaci volných radikálů. Týká se to především selenu a zinku.
doplňky stravy by pouze měli doplňovat příjem vitamínů ze zeleniny a ovoce
Původně se tyto prvky využívaly především pro biologicky nejpřijatelnější léčení bolestivých kloubů nebo pro zlepšení kvality vlasů a nehtů. Mnoho pacientů však brzy zjistilo, že při jejich pravidelném užívání se jim začaly vyhýbat nejen různá nachlazení, ale i klasické chřipky.
Tuto zkušenost potvrdily i klinické testy a především zjištění, že lidské buňky a obranné mechanismy pak nejsou vyčerpány bojem s volnými radikály.
- Světová zdravotnická organizace proto doporučila jako spolehlivý a odpovídající přísun selenu v množství 50–200 mikrogramů za den.
- Dalším doporučeným prvkem je zinek, jehož si organismus vytváří pouze malé rezervy, a proto je nutné ho neustále doplňovat. Doporučenou denní dávku pro zdravého dospělého člověka představuje 15 mg zinku.
bohatým zdrojem zinku je například brokolice
Je prokázáno, že zinek pomáhá v prevenci nachlazení a rovněž zkracuje délku nachlazení, kterým už člověk onemocněl. Potřebu vyššího příjmu zinku (asi o 30–50 % denní dávky) mají také těhotné ženy, sportovci v zátěži, diabetici, přísní veganové, lidé trpící onemocněními jater a ledvin a osoby s nadměrnou konzumací alkoholu.
Ve farmaceuticky vyráběných doplňcích stravy pak biologickou využitelnost zinku často podporují kombinace s vhodným množstvím selenu a vitaminů.
(ava)
Foto Shutterstock