obrázek z archivu ireceptar.cz
Zdroj: Archiv ireceptar.cz

Pro posílení imunity: pohyb, vitaminy a také antioxidanty

Horší počasí, smog, mráz i dešť mnohé z nás zaskočí: Opakovaná prochlazení pak ubírají tělu na síle bránit se virózám. Můžeme se lépe připravit na chladnější období roku? Jak se vyzbrojit proti virům a únavě?

Připomeňme, že zvýšenou fyzickou i duševní odolnost organismu posiluje především pravidelná, aspoň mírně zvýšená tělesná aktivita.

Nejběžněji používaným podpůrným prostředkem jsou opakované dávky komplexu vitaminů B a vitaminu C. Při počínajícím oslabení organismu je pak vhodné brát vitaminy D a A v dávkách schválených lékařem.

Nečekané zátěžové situace stejně jako zvýšené koncentrace škodlivin v ovzduší ovšem zvyšují hladinu volných radikálů, které v nadměrném množství oslabují celý organismus. Naštěstí existují antioxidanty, které jsou schopné agresivní látky neutralizovat a udržovat jejich aktivity v rozumných mezích.

Selen a zinek proti nachlazení

Podle Světové zdravotnické organizace často přijímáme nedostatečné množství tzv. stopových prvků, které jsou významné pro lidské zdraví právě díky svým antioxidačním účinkům a eliminaci volných radikálů. Týká se to především selenu a zinku.

doplňky stravy by pouze měli doplňovat příjem vitamínů ze zeleniny a ovoce doplňky stravy by pouze měli doplňovat příjem vitamínů ze zeleniny a ovoce Zdroj: Archiv ireceptar.cz

Původně se tyto prvky využívaly především pro biologicky nejpřijatelnější léčení bolestivých kloubů nebo pro zlepšení kvality vlasů a nehtů. Mnoho pacientů však brzy zjistilo, že při jejich pravidelném užívání se jim začaly vyhýbat nejen různá nachlazení, ale i klasické chřipky.

Tuto zkušenost potvrdily i klinické testy a především zjištění, že lidské buňky a obranné mechanismy pak nejsou vyčerpány bojem s volnými radikály.

  • Světová zdravotnická organizace proto doporučila jako spolehlivý a odpovídající přísun selenu v množství 50–200 mikrogramů za den.
  • Dalším doporučeným prvkem je zinek, jehož si organismus vytváří pouze malé rezervy, a proto je nutné ho neustále doplňovat. Doporučenou denní dávku pro zdravého dospělého člověka představuje 15 mg zinku.

bohatým zdrojem zinku je například brokolice bohatým zdrojem zinku je například brokolice Zdroj: Archiv ireceptar.cz

Je prokázáno, že zinek pomáhá v prevenci nachlazení a rovněž zkracuje délku nachlazení, kterým už člověk onemocněl. Potřebu vyššího příjmu zinku (asi o 30–50 % denní dávky) mají také těhotné ženy, sportovci v zátěži, diabetici, přísní veganové, lidé trpící onemocněními jater a ledvin a osoby s nadměrnou konzumací alkoholu.

Ve farmaceuticky vyráběných doplňcích stravy pak biologickou využitelnost zinku často podporují kombinace s vhodným množstvím selenu a vitaminů. 

(ava)

Foto Shutterstock

Akční letáky