Šest nepřátel zdraví

Jejich jména jsou známá:

 • vysoký krevní tlak,
 • nadváha,
 • nedostatek pohybu,
 • kouření,
 • nesprávná výživa,
 • nadbytek alkoholu.

Těchto šest nejdůležitějších rizikových faktorů ovlivňuje vznik takřka všech civilizačních chorob. Mezi ně patří onemocnění věnčitých srdečních cév, rakovina, mrtvice a cukrovka II. typu.

Tyto faktory jsou navíc společně nebezpečně propojené. Nadváhu většinou způsobuje nesprávná výživa a nedostatek pohybu. Škodlivým důsledkem nadváhy bývají zvýšené hodnoty cholesterolu, který poškozuje cévy, a vysoký krevní tlak.

Každá cigareta zvýší hodnotu krevního tlaku o 20 mm rtuťového sloupce. Příčina: kouření zužuje cévy, srdce se toto zúžení snaží kompenzovat zvýšenou činností - a krevní tlak stoupá.

Tuková tkáň je hormonálně aktivní a vytváří určité substance, které krevní tlak ještě zvyšují.

Kdo zhubne, sníží tak automaticky i svůj krevní tlak. Ten snižuje i tělesný pohyb. Nikotin a alkohol naopak tlak zvyšují.

Co s tím?

Nejvýznamnějším opatřením je bezesporu prevence: Každý by měl

 1. ve svém jídelníčku zohlednit zásady správného a vyváženého stravování,
 2. dostatečně se pohybovat,
 3. dbát na správné hodnoty krevního tlaku a cholesterolu,
 4. přestat kouřit a omezit konzumaci alkoholu.

Pohyb je život

Výše zmíněná pravidla zdravého životního stylu vypadají jednoduše, jejich dodržování je ovšem pro většinu lidí nepřekonatelnou překážkou: Vždyť každý druhý obyvatel Česka váží víc, než by měl. Většina z více či méně obézních jí příliš mnoho tuků a příliš málo se pohybuje.

Přibývá obézních mezi dětmi a dospívající mládeží, kterým hrozí, že onemocnění diabetem i cévně-srdečními chorobami.

Pravidelný pohyb pomáhá nejen proti nadváze a vysokému krevnímu tlaku, preventivně působí i proti řadě nemocí, jako je rakovina střev, prsu, osteoporóza, srdeční mrtvice nebo srdečně-cévním onemocnění.

Díky pohybu si udržujeme lepší kondici, lépe se cítíme a snáze se zbavujeme chronických potíží například se zády.

Vědci potvrzují, že pohyb a zdravý jídelníček dokáže za určitých okolností působit lépe než speciální léky. Lidé s nadváhou, kteří se pravidelně pohybují, mají podle některých průzkumů dokonce významnější šanci na delší život a na menší problémy s kardiovaskulárním systémem než ti, kteří jsou sice štíhlí, ale pravidelně nesportují!

A další dobrá zpráva: Nikdy není pozdě začít sportovat. Chronicky nemocní nebo starší lidé, kteří nikdy nesportovali, by se ovšem předem měli poradit s lékařem.

Užitek z pravidelného pohybu se dostaví okamžitě. Vhodné jsou především všechny vytrvalostní sporty: rychlá chůze, jízda na kole, chůze s hůlkami (nordic walking), běh nebo plavání — podle možností alespoň 20 minut denně.

Zdraví prochází žaludkem

Současně bychom měli změnit jídelníček:

 • každý den sníst pět porcí ovoce či zeleniny (jedna porce je přitom například jedno jablko),
 • jíst menší množství masa,
 • zařadit dostatek rostlinných uhlohydrátů, luštěnin, nízkotučných mléčných výrobků a přiměřené množství tuku především v podobě rostlinných olejů (přednostně olivového).

Nejen láska, ale i zdraví prochází žaludkem: Ukázkový zdravý jídelníček mají Řekové, Italové, Portugalci nebo Španělé. Počet onemocnění obávanou rakovinou je v těchto zemích zhruba poloviční než v ostatních evropských státech. Průzkumy ukázaly, že tajemství zdravého života přímořských národů nespočívá v příznivé genetické dispozici, ale ve složení místní stravy. Pokud se obyvatelé těchto zemí přestěhují, dosáhne riziko rakoviny úrovně přistěhovalecké země nejpozději za jednu generaci!

Středomořská strava totiž obsahuje spoustu ovoce a zeleniny a dostatek olivového oleje — potravin, které jsou bohaté na antioxidanty.

Volné radikály napadají cévní stěny, poškozují DNA (a spoluzapříčiňují tak vznik rakoviny) a jsou například podezřívány i z toho, že vyvolávají revmatická onemocnění.

Ty chrání naše buňky před škodami způsobovanými tzv. volnými radikály, tedy agresivními látkami, které v určité míře produkuje náš organismus neustále a jejichž tvorbu zvyšuje působení slunečního a radioaktivního záření a dalších škodlivých látek z okolního prostředí.

A co alkohol?

K dobrému řeckému nebo italskému jídlu ovšem patří i sklenka vína. Jak to tedy vlastně je s konzumací alkoholu? Odborníci v této otázce nejsou jednotní. Některé studie prokázaly, že přiměřená konzumace vína a piva chrání cévy. Druhé ovšem potvrzují, že alkohol zvyšuje riziko onemocnění rakoviny ústní dutiny a jícnu, hltanu, jater a tlustého střeva.

Naprosto jednoznačné je ovšem doporučené množství zkonzumovaného alkoholu: Muži by měli denně vypít maximálně litr piva nebo půl láhve vína, ženy nanejvýš polovinu z tohoto množství.

Chovejte se k sobě jako ke svému automobilu!

Svého plechového miláčka většina z nás nezapomene podrobit pravidelné technické kontrole. Stejně bychom se ovšem měli chovat i ke svému tělu. Lékaře bychom neměli vyhledávat až ve chvíli, kdy nás něco začne bolet.

Mnohým chorobám se dá zabránit, pokud vezmeme včas v úvahu varovné signály a také rizikové faktory. Některé choroby totiž mohou probíhat skrytě a nezpůsobují žádné potíže, jejich následky ovšem mohou být fatální. Například vysoký krevní tlak.

Rozhodně bychom proto neměli zanedbávat preventivní prohlídky, na které máme nárok ze zdravotního pojištění.

Měli bychom znát hodnoty svého krevního tlaku, hladiny cholesterolu a další údaje, a při jejich změně nepříznivým směrem se o nápravě poradit s lékařem.

V této souvislosti je potřeba znovu zdůraznit význam správné výživy a dostatku pohybu. Uvědomělý zdravý životní styl redukuje počet onemocnění rakovinou o celých 20 až 30 procent!

Stejně tak bychom v případě jakéhokoliv podezření na vážnější onemocnění měli okamžitě vyhledat odborníky, což platí především v případě rakoviny. Šance, že se obávaná nemoc vyléčí, je mnohem vyšší v době, kdy je případný nádor ještě malý a nevytvořil metastázy.

Malý krok pro člověka…

Výhody zdravého životního stylu jsou tedy nasnadě, přesto je pro spoustu z nás obtížné převést jeho zásady do každodenní praxe. Příčinou je psychika: Většina lidí pociťuje přechod od tučného masa a smetanových omáček směrem k zelenině a ovoci jako ztrátu jedné ze životních radostí, ke sportování se musí doslova nutit a dobrovolná návštěva lékaře je pro ně noční můrou.

Odborníci proto radí metodu malých krůčků. Můžeme například vyzkoušet, jak chutná snídaně doplněná kouskem ovoce.

Navíc se nám organismus za přechod na zdravější stravu odmění tím, že se budeme lépe cítit, upraví se zažívání a dokonce i vzhled.

Při nákupu mléčných výrobků sáhneme po těch zakysaných, oleje kupujeme co nejkvalitnější a šetříme jimi.

Většinou to nepotrvá dlouho a zjistíme, jak přesolená a tučná jsou jídla v provozovnách rychlého občerstvení.

Podobně pozvolnou metodu můžeme využít při sportování:

 • Cestou do práce vystoupíme dřív a půjdeme několik stanic pěšky,
 • nevyužijeme výtah, nýbr půjdeme do schodů po svých,
 • před večeří zařadíme svižnou procházku nebo běh parkem.

Odborníci radí vykonávat tyto činnosti vždy ve stejnou dobu, pak si na ně zvykneme jako třeba na čištění zubů. Vytvoříme z nich každodenní rituál, který nám při výpadku bude citelně chybět. Totéž platí i pro pravidelné preventivní návštěvy lékaře!