Proč byste klíště neměli odstraňovat kroucením?
23. 5. 2017

Proč byste klíště neměli odstraňovat kroucením?

Čím dříve ho vytáhnete, tím lépe. Ale ať již po směru hodinových ručiček nebo proti, kroucení klíštětem nemá smysl. Poznejte parazita zblízka a pochopíte proč.

hypostom klíštěteKlíště je vybaveno velmi účinným nástrojem, aby mohlo provrtat kůži a dostat se ke krvi, kterou nutně potřebuje. Jeho bodavě sací ústrojí tvoří dutý bodec zvaný hypostom, který kolem dokola lemují řady ostrých trnů směřujících dozadu. Proto je klíště tak těžké vytáhnout. Vzhledem k tomu, že tyto „zoubky“ nerostou ve spirále, ale v kruzích, nemá vykrucování klíštěte po ani proti směru hodinových ručiček žádný význam. Lepší metodou je opatrné, velmi lehké vytahování za současného kývání do všech stran - nejlépe chvíli pouze kývat, poté i lehce táhnout. Někdy se klíště podaří odstranit pouhým kýváním do stran, bez nutnosti ho tahat a tisknout.

Klíště jako vývrtka

Klíště však nevězí v kůži pouze hypostomem – ten by ji sám neprorazil. Po jeho stranách má klíště ještě postranní čelisti, které se do hostitele zakousnou a poté jsou vtahovány zpět. Dutý bodec se tudíž zavrtává do kůže jako páková vývrtka na víno, jenom obráceně. Proto je velmi důležité postupovat trpělivě a s citem, utržená hlavička klíštěte uvízlá v ráně za spěch nestojí.

 Klíště pod mikroskopem

Klíště umí i další divy – například filtrovat krev a přebytek vody vypouštět se slinami zpět. Kličky a záhyby žaludku i střev sahají až do nohou, aby bylo zásoby kam uložit. Především je ale žaludek dokonale roztažitelný. Hladové klíště jej má v sobě poskládaný jako harmoniku, a samo je poskládáno zrovna tak. Proto může dospělá samička svůj objem, když přijdou dobré časy, zvětšit více než stonásobně.

Autor Jana Bucharová.

Vložte nový komentář jako nepřihlášený uživatel nebo se přihlaste.
Povinné položky jsou označeny *

Napište číslicí výsledek příkladu: osmpluspět = 

Pokud jste již registrováni na iReceptáři, přihlaste se svým uživatelským jménem a heslem.
Povinné položky jsou označeny *

Diskuse

vložit dotaz »

Klíště

(VWPsQNus7.mMHYqTVV~UOYTuVVSsQNu), 22. 6. 2017, 14:13

Nejprve k češtině... Otřesná. Pokud jde o klíště jako takové, proč "byste"? Vás se klíště paní autorko netýká?
Klíště je pro mne kulturní hmyz, anžto jsem jej ze sebe nikdy (!!!) nepáčil a to jsem v přírodě velmi často, často projíždím na kole neupravovanými cestami vysokou trávou - a nic. Stačilo mi pobývat pár týdnů v krásách vlasti -mezi Jihlavou, Třeští až po Slavonice a pohybovat se s domorodým obyvatelstvem hromadnými dopravními prostředky a lovil jsem blechu ob den... Asi tak.

Kliešť.

(VWPsQNuEWkvk4YTuVVSsQNu), 29. 5. 2017, 12:14

Je smutné a tým si len potvrdzujem svoju myšlienku, že vačšina vedcov sú hlupáci, nevzdelanci, aj keď nejaké školy majú. Mikroskop je známy veľa rokov a oni teraz zistia, že kliešť nemá na sosáku závit, ako do teraz tvrdili.

Raději kroucení

(Zdenda), 23. 5. 2017, 08:17

Tak ze zkušenosti musím říct, že klíště se spíše přetrhne kýváním. Léta odstraňuji klíšťata kroucením. Mám vytažených minimálně 50 klíšťat. Používám kleštičky na klíšťata, a protože jsem pravák tak kroutím proti směru hodinových ručiček a nikdy nebyl problém.

RE: Raději kroucení

(VWPsQNudb-nCQNs6JyvjFo), 23. 5. 2017, 11:32

Taham klíšťata psům, kočkám a dětem několikrát týdně mnoho let. Minimálně 100 klíšťat. A VŽDY KROUCENÍM. Pouze jednou mi zůstala hlavička. Tím, že se bude klíště pomalu viklat se maximálně dosáhne toho, že v ohrožení pustí do těla víc jedu, než při půlsekundovém výkrutu.

RE: Raději kroucení

(Jitka), 23. 5. 2017, 12:05

Já zas kývám, jen ho "hladím" prstem a nakonec skoro vždycky vypadne samo. U kroucení jsem ho musela stisknout víc, a to si pak připadá ohrožené, myslím si, a taky ho přímo vymačkáváte do rány. Když do něj jen tak trochu šťouchám, podle mě ani nepozná, že se něco děje, protože třeba na psu kterej prolejzá všude možně, se mu to děje každou chvílu. I když teď už psi už mají obojky a klíšťata z nich opadávají, a nikdo nemusí ani kývat, ani kroutit :-)

RE: Raději kroucení

(radek), 23. 5. 2017, 16:57

Ze psu a kocek odpadavaji samy vetsinou az jsou nacucany...

PředchozíDalší
Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2019. Autorská práva vykonává vydavatel.
Jakékoli užití části nebo celku, zejména rozmnožování a šíření jakýmkoli způsobem (mechanickým nebo elektronickým)
i v jiném než českém jazyce bez písemného svolení vydavatele je zakázáno. ISSN: 1805-9465.

© 2019 VIZUS | Používáme redakční systém Vizus CMS