Už dávno se ví, že to, co vložíme do prevence, se tisícinásobně vrátí v úsporách za léčbu. K mnohým z nás ovšem tato stará moudrost stále ještě nedorazila.

Lékaři často diagnostikují nádor v pokročilém stadiu, kdy už naděje na uzdravení klesne na minimum. Typickým příkladem je rakovina tlustého střeva a konečníku, ve které jsme na neveselé špici evropského žebříčku. Přitom včasná léčba bývá úspěšná.

Preventivní prohlídky nebolí, vyžadují pouze náš čas a někdy také odhodlání. Většinou jsou hrazené pojišťovnami a když ne, vložené vlastní peníze se mnohonásobně vrátí. Matematicky řečeno: Při hledání skrytých onemocnění platí rovnice gram prevence = kilogram léčby.

Co hradí zdravotní pojišťovna

Na jaká preventivní vyšetření máte nárok?

1x za 2 roky

Celkové preventivní vyšetření u praktického lékaře (od 18 let). Je dobré se dostavit, i když nemáte žádné zdravotní potíže.

Součástí prohlídky je anamnéza (otázky na prodělaná onemocnění a životní návyky, lékař by tím měl zhodnotit předpokládaná zdravotní rizika) a vlastní vyšetření, při kterém lékař sleduje stav

  • kůže,
  • sliznice (spojivek),
  • jazyka,
  • krku,
  • uzlin,
  • štítné žlázy,
  • sluchu,
  • zraku,
  • žil a tepen na dolních končetinách.

Poklepem a poslechem lékař vyšetří srdce a plíce, změří krevní tlak a tep, prohmatá břicho, zjistí bolestivost v oblasti ledvin.

Součástí preventivní prohlídky je i základní onkologická prevence (vyšetření konečníku, varlat a prsů).

  • Součástí vyšetření jsou v závislosti na věku dále:
  • kontrola glykemie – hladiny cukru v krvi (od 45 let),
  • mamografické vyšetření (u žen ve věku od 45 do 69 let).

1x za 4 roky

Vyšetření EKG (od 40 let).

1x za rok

Preventivní prohlídka u ženského lékaře (u žen od 15 let). Vyšetření se provádí pohledem, pomocí zrcadel a pohmatem. Součástí prohlídky je odběr vzorků z děložního čípku k cytologickému vyšetření.

Preventivní vyšetření na přítomnost krve ve stolici test okultního krvácení, který může včas odhalit počínající stadia rakoviny tlustého střeva a konečníku (od 50 do 54 let, od 55 let pak 1x za 2 roky). Nově se od 55 let nabízí možnost provedení tzv. primární screeningové kolonoskopie (endoskopické vyšetření střev), a to 1x za 10 let.

2x ročně

Preventivní prohlídka u zubního lékaře. Obsahem preventivní prohlídky je vyšetření stavu chrupu, sliznic a měkkých tkání dutiny ústní, stavu čelistí a mezičelistních vztahů a podle potřeby stanovení léčebného plánu k další stomatologické péči. Ta může být hrazená ze zdravotního pojištění plně, částečně, nebo je nehrazená.

V 18, 40, 50 a 60 letech by měl lékař zařídit vyšetření cholesterolu a tukových látek v krvi.

Co pojišťovny nehradí, ale lékaři doporučují:

  • Muži nad 50 let by měli absolvovat vyšetření prostaty.
  • Muži i ženy by měli v 50 letech absolvovat kolonoskopické vyšetření na rakovinu tlustého střeva.
  • Dívky mezi 11. a 13. rokem věku by měly absolvovat očkování proti HPV a karcinomu děložního čípku.

Onkologická prevence

Díky preventivním prohlídkám lze nejčastější typy zhoubných nádorů odhalit již v počátcích, kdy se většina z nich dá úspěšně léčit. Které prohlídky jsou proto prospěšné?

Sledujte znaménka na kůži.

Jedním z nejnebezpečnějších, ale přitom nejlépe odhalitelných nádorů je maligní melanom, nádor z pigmentových buněk, jehož stále přibývá – dnes jím onemocní čtyřikrát více lidí než v roce 1970. Melanom je nenápadný a nebolí, ale rád vytváří metastázy a jeho léčba je komplikovaná. Nemusí se vyskytovat jen na kůži, může se objevit i na sliznici, pod nehtem nebo v oku.

Melanomem jsou více ohroženi lidé fototypu I a II (světlovlasí, modroocí se světlou kůží) a s množstvím pigmentových névů (50–90 pigmentových mateřských znamének zvyšuje riziko vzniku maligního melanomu až dvojnásobně), nebezpečné je časté a dlouhé opalování na slunci.

Tip: Využijte pravidelných každoročních Evropských dní melanomu (konají se vždy v květnu). Po celé republice se v tu dobu otevírají dermatologická pracoviště, kde si během akce můžete nechat bezplatně vyšetřit mateřská znaménka.

Škodí ovšem i dlouhodobé opalování s ochranou vysokého UV faktoru. Ten sice brání spálení kůže, ale umožňuje déle pobývat na slunci, čímž je ovlivněna imunita pokožky a zvyšuje se riziko vzniku kožních nádorů.

Přednostka Dermatovenerologické kliniky FN Na Bulovce Jana Hercogová radí jedenkrát ročně navštívit kožního lékaře a nechat si vyšetřit pigmentové změny, nejlépe digitálním dermatoskopem.

Nestyďte se!

Požádejte svého praktického lékaře o test na okultní krvácení Haemocult. Nemá to nic společného s okultismem, nýbrž s tzv. neviditelným krvácením do stolice, což může být příznakem kolorektálního karcinomu. Dostanete obálku se sadou tří psaníček, která slouží k odběru tří po sobě jdoucích vzorků stolice a papírové lopatky k pořízení vzorků. Jednoduchý test tedy provádíte doma, laboratorní vyhodnocení zařídí praktický lékař.

Tip: V rámci programu prevence nádorového onemocnění tlustého střeva a konečníku hradí Haemocult test osobám starším 50 let každé dva roky všechny zdravotní pojišťovny, některé přispívají i na každoroční testování.

Pokud je test pozitivní a prokáže se přítomnost krve ve stolici, nemusí to ještě znamenat, že máte zhoubný nádor tlustého střeva nebo konečníku.

Čekají vás ovšem další vyšetření u specialisty – gastroenterologa. Ten endoskopickou metodou kolonoskopií diagnostikuje a hned odstraňuje případné adenomy (polypy) v celém tlustém střevě a zároveň odebírá vzorky pro následné histologické vyšetření.

Procedura sice nepatří mezi nejpříjemnější, ale vydržet se dá, trvá zhruba 20 minut. I když vyšetření vzorků tkáně prokáže přítomnost zhoubného nádoru, máte po jeho včasném odstranění velkou šanci na uzdravení.

Pravidelná gynekologická kontrola

Zatímco včas objevený nádor děložního čípku je dobře léčitelný, ten neodhalený dokáže čípek zcela zlikvidovat a prorůst do okolních tkání.

Tip: Gynekologa navštivte alespoň 1x ročně, v případě potřeby i vícekrát. Je–li vám mezi 45 a 69 lety, nezapomeňte každé dva roky na bezplatné vyšetření na mamografu. Mladší ženy si mohou vyšetření na mamografu nebo ultrazvuku zaplatit. Vyjde na 400 až 600 korun a v rámci celorepublikových jarních a podzimních Růžových jízd proti rakovině prsu na něj dvousetkorunovou poukázkou přispívá společnost Avon.

V České republice ročně onemocní rakovinou děložního čípku přibližně 1000 žen, zhruba 400 jich nemoci podlehne – to je 2x více než v jiných evropských zemích!

V rámci preventivní prohlídky lékař provede stěr z děložního čípku a napíše vám poukázku na vyšetření na mamografu, který odhalí i nejmenší zárodek nádoru prsu.

Zubní kámen úrazu

Zářným příkladem opomíjení prevence je stav zubů naší populace. Především děti mají zuby ve stále horším stavu, 15 % dětí pak má chrup zkažený úplně.

  • Kdo za to může?
  • Zrušené školní prohlídky,
  • nezájem rodičů, nedostatek zubařů.

Po zrušení povinných školních prohlídek v 90. letech záleží jen na rodičích, jak často své děti k zubaři dovedou. Mnozí se ovšem s dětmi objeví až ve chvíli, kdy dítě zub bolí.

Tip: U stomatologa na prevenci nešetřete. Připlaťte si za kvalitní plombu, u dětí pak na tzv. pečetění zoubků. Můžete jim tím ušetřit i desetitisíce korun za následné pořizování drahých korunek, můstků a implantátů.

Budoucnost nebude lepší: Ubývá dětí, které navštíví zubního lékaře. Navíc podle průzkumů si celá třetina dětí ve věku od 9 do 12 let čistí zuby jen jednou denně. Jakpak jsou na tom asi dospělí?

Zdravotní pojišťovny ročně rozdají velké množství peněz v rámci preventivních balíčků a bonusů pro vybrané skupiny klientů, nabídka se ovšem poměrně často mění. Jaké výhody nabízí právě vaše pojišťovna a kdy, to si musíte zjistit sami. Nejlepším zdrojem informací je internet – prohlédněte si webové stránky pojišťovny a posuďte, které výhody by se vás mohly týkat a zda právě neprobíhá nějaká prospěšná akce.

Jak ušetřit na lécích

Kupujte léky bez receptu. Běžné levné léky (např. proti bolesti nebo na snížení teploty) se vyplatí kupovat bez receptu. Poplatek za recept totiž v tomto případě bývá vyšší než cena léku. Připočtete–li ještě regulační poplatek lékaři, jste na dvojnásobku.

Požádejte svého lékaře o levnější variantu léku, než který vám předepisuje. A pokud vás to nenapadne v ordinaci, zeptejte se v lékárně. Řeknete-li si o levnější lék, s největší pravděpodobností dostanete namísto originálního léku generikum – lék se stejnou účinnou látkou, který byl vyroben po uplynutí ochranné lhůty na originální recept. (Například dražší brufen vás i s receptem od lékaře vyjde skoro na dvojnásobek levnějšího ibalginu, přičemž účinná látka ibuprofen je identická.)

Nekupujte drahé multipreparáty. Příkladem jsou některé léky na současné snížení bolesti, zmírnění horečky a uvolnění ucpaného nosu. Namísto drahé kombinace si můžete pořídit obyčejný paralen a k tomu kapky do nosu.

Zvolte větší balení léků. Jedno větší balení bývá levnější než několik menších.

Pokud utratíte nad limit, čekejte vrácení peněz. Pokud jste během méně než dvanácti měsíců překročili limit daný státem za recepty, doplatky na léky a platby u lékaře, pojišťovna vám peníze vrátí. Nemusíte ji o to ani žádat, limit hlídá sama.

Foto: Shutterstock