Proč vypadávají řasy?

Vlasy, řasy i obočí jsou významnou součástí naší vizáže. Změny barvy i stylu mohou změnit vzhled natolik, že je až k nerozeznání, což je známá věc, které už od nepaměti využívali kriminálníci všech úrovní.

Stejně jako se může během života změnit množství, ale také kvalita vlasů, podobné změny se týkají i řas a obočí. Jedním z překvapivě častých důvodů ztráty a vypadávání řas je porucha psychiky takzvaná trichotilomanie, kdy si člověk sám vlasy, obočí či řasy vytrhává.

Vytrhávání sice je podvědomé a nemocný o něm nemusí přemýšlet, na druhou stranu je to jev, kterého si je vědom. Tento problém je velmi těžko řešitelný, nicméně by se nad ním rozhodně nemělo mávnout rukou ani se za něj stydět. Psychické poruchy bychom v žádném případě neměli přehlížet ani tabuizovat.

Tato porucha se vyskytuje častěji u žen, ale muži jí mohou také trpět. Postihuje 2 až 4 % populace a nejčastěji se objevuje během dospívání. Ještě větším problémem je, že bývá průvodním stavem hlubších psychických onemocnění, což také komplikuje léčení.

Základní informace o možných příčinách vypadávání řas vám přiblíží také toto kratičké video z YouTube kanálu Ask About Ideas.

Zdroj: Youtube

Řasy vypadávají kvůli nevhodnému jídelníčku i kosmetice

Podívejme se ale na další příčiny, jejichž původem jsou skryté nemoci nebo jiné problémy. I v případě řas a obočí může jít o deficit vitaminů a minerálů, což vede také k vypadávání vlasů. Ač je to možné, v dnešní době má evropská populace dostatek až nadbytek a rozhodně možnost velmi pestrého a zajímavého jídelníčku.

Ten by měl přirozeně obsahovat i biotin čili vitamin B7, vitamin E a z minerálů železo či zinek. Z pestré zdravé stravy byste měli být schopni získat veškeré nutné nutriční látky, i když o deficitu vitaminu D se mluví poměrně často. Ten ovšem souvisí především s nedostatkem pobytu na slunci. Nejde přímo o nutnost opalování se, ale vystavení se slunečním paprskům ideálně denně na alespoň 15 minut.

Dalším poměrně běžným problémem může být nevhodná péče a kosmetika, případně jejich kombinace. Například voděodolné řasenky drží natolik, že pro odstranění je potřeba použít speciální produkty na odlíčení a zároveň je nutné postupovat pomalu a opatrně. Druhým problémem, který je spjatý s líčidly, je fakt, že mohou být nástrojem přenosu infekce.

Onemocnění, která provází vypadávání řas

A tím jsme u třetí a také velmi časté příčiny vypadávání řas. Jde o zánět očních víček takzvanou blefaritidu. Projevuje se zarudnutím, svěděním a otoky víček i následnému vypadávání řas. Tento zánět může být způsobený bakteriální infekcí, ale také alergickou reakcí či případně dysfunkcí mazových žláz.

Jde o problém, který byste rozhodně měli řešit se specialistou a na který dostanete předepsanou mast nebo kapky do očí. Tato léčiva zmírní zánět a zároveň také zabrání dalšímu vypadávání řas.

Mezi onemocnění, která se mohu projevit vypadáváním řas, patří také nemoci štítné žlázy, protože jde o hormonální změny, které se odrážejí na funkčnosti folikul. Nicméně i alopecie, která se týká ztráty vlasů, se projevuje i na řasách.

Související články

Zdroje: dermstore.com, elle.cz