Padají vám vlasy?

Vypadávání vlasů je docela přirozené a děnně běžně vypadne 50 až 100 vlasů. Jenže někdy se vlasy vymknou kontrole a člověku zůstávají plné hrsti vlasových chomáčů. I to je ale do určité míry normální, respektive známe příčiny i takového vypadávání vlasů a někdy je lze i dopředu očekávat.

O vlasech a vlasové kosmetice vám něco poví také autorka tohoto příspěvku z YouTube kanálu Krásné s Baru.

Zdroj: Youtube

Co ovlivňuje vypadávání vlasů?

Nemusí jít ještě o takzvanou androgenetickou alopecii což je vlastně plešatění. Plešatění je běžnější u mužů, ale postihuje i ženy a souvisí se zděděnými geny, které mohou nejen za barvu a kvalitu, ale také plešatění.

Růst i vypadávání vlasů jsou také otázkou hormonů. To vědí ženy, kterým v těhotenství vlasy doslova zářily a leskly se zdravím, aby pak ve velkém množství vypadaly několik měsíců po porodu. Je to jev běžný, ale míra vypadání vlasů se může velmi lišit.

Protože hrají roli hormony, je za případnou ztrátou vlasů také štítná žláza či autoimunitní onemocnění, která mohou ovlivňovat vlasové folikuly. V neposlední řadě je třeba zmínit jako důvod případný deficit vitaminů a minerálů či nešetrnou péči o vlasy.

Pokud vám vlasy vypadávají, všimnete si toho rozhodně také při mytí, ať už se ke kadeřím chováte jakkoli. Díky tomu vzniká představa, že jde o problém spojený s mytím hlavy, ale ve skutečnosti toto příčinou nebývá, i když nešetrné zacházení s vlasy může problém rozhodně zhoršit.

Množství vypadaných vlasů se může zdát být větší, pokud máte vlasy velmi dlouhé a husté, dlouho jste je nemyli nebo si je také nečesali. Jestliže ale tyhle důvody odpadají, nemáte pár měsíců po porodu a vaše hormony se zdají být v pořádku, pak čím to tedy může být?

Oborníci našli další důvod vypadávání vlasů

V roce 2017 přišli odborníci se zjištěním, že zásadní je pro vypadávání vlasů také stres což vypichuje studie Vypadávání vlasů: Běžné příčiny a léčba, která vyšla v odborném časopise American Family Physician 15.září 2017. Má se za to, že stres má dokonce stejný vliv jako nemoc, deficit nutričních látek nebo prudké zhubnutí.

Proto nejde jen o to, jak se o vlasy staráte či zda máte vyvážený jídelníček, ale také jestli dobře spíte a jste duševně a fyzicky odpočatí. Pokud máte čas zastavit se a vědomě se zrelaxovat i během dne či zda se věnujete sportu či jinému pohybu, kdy sice tělo potrápíte, hlavu necháte odpočinout, můžete tím narovnat fyzický a duševní stres, který vede nejen k vypadávání vlasů.

Související články

Zdroje: healthline.com, aafp.org