Oteklé kotníky jsou nepříjemná záležitost. Může jít jen o dočasnou potíž, ale někdy se může jednat o závažný zdravotní problém. Tomuto signálu těla byste měli věnovat vždy zvýšenou pozornost a v žádném případě ho nepodceňovat. Ve spojení s tímto onemocněním se mohou brzy vyskytovat i další nepříjemné obtíže, jako je například pocit těžkých a unavených nohou, křeče, brnění či pálení. Jednejte proto vždy čas a nic neodkládejte.

Otékají vám kotníky? Následující video vám přiblíží, že může jít o příznak nemocného srdce:

Zdroj: Youtube

Zjistěte příčinu co nejrychleji

Vzhledem k tomu, že mohou být oteklé kotníky příznakem žilního onemocnění, nikdy neodkládejte návštěvu lékaře. Projevy se mohou stupňovat a zhoršovat. Pokud váš praktický lékař zjistí včas příčinu, může vás těchto potíží zbavit, nebo vám doporučí vyšetření u vhodného odborného lékaře jako je například cévní lékař, žilní chirurg nebo možná i kožní lékař. Počítejte s tím, že bude nutné změnit i nevhodný životní styl. Co tedy může oteklé nohy způsobovat?

Dlouhé sezení

Častou příčinou oteklých kotníků je dlouhodobé sezení, které zpomaluje a značně zhoršuje průtok krve v dolních končetinách, kde se nezdravě hromadí. Proto se ve chvílích, kdy je nutné dlouho sedět, občas alespoň na chvíli projděte a lehce protáhněte. Určitě se také vyhněte sezení s nohou přes nohu, pro dolní končetiny je to naprosto nevhodné.

Teplé počasí

Příčinu oteklých nohou může být v některých případech také teplé letní počasí. Náš organismus na něj reaguje tak, že dojde ke změně průsvitu cév a následkem je zvýšené hromadění tekutin v těle. Nejčastěji právě na nohou, ale často i rukou. Je to proto, že v těchto místech nejvíce působí gravitace. Během teplého počasí mají k otokům větší tendence lidé s nadváhou či obezitou, ale i starší lidé, kterým horké dny nedělají dobře.

Pozor na nemocné srdce

Natékání kotníků může být také znamením problémů se srdcem. Pokud je srdce nemocné, nedokáže rovnoměrně zajistit krevní oběh. Krev se pak hromadí na nežádoucích místech, kde se následkem toho tvoří nepříjemné otoky. Bývají nejen v okolí kotníků, ale i lýtek.

Potíže začínají ve chvíli, když se krev, která se vrací žilami zpět k srdci, zpomalí. V důsledku tohoto narušení návratu krve začne docházet k městnání krve v žilách a roztahování žilní stěny. Jedná se tzv. žilní hypertenzi. Postupem času dojde k rozvoji zánětu a poškození žilních chlopní, které ve zdravé žíle podporují návrat krve zpět nahoru do srdce.

Následkem toho se poškozené žilní chlopně od sebe vzdálí a vznikne mezi nimi prostor. Část krve mířící nahoru k srdci nedomykavostí chlopní začne padat dolů, hromadit se v žilách a dále je rozšiřovat. Tím se zvyšuje i tlak v žíle, který udržuje žilní zánět.

Možné je i onemocnění ledvin

Kotníky často otékají i lidem, kteří mají potíže se správnou funkcí ledvin. Organismus pak má problémy s vylučováním nadbytečných tekutin a škodlivých látek. Ty se hromadí v těle a jsou příčinou vzniku otoků.

Otoky jsou známkou i nezdravých jater

Oteklé spodní končetiny často postihují i jedince s onemocněním jater, kdy dochází ke snížení tvorby bílkoviny zvané albumin. Právě ona dokáže zastavit prosakování vody z krevních cév. Pokud je jí tedy nedostatečné množství, dochází také ke vzniku otoků.

Související články

Zdroje: www.zilniporadna.cz, www.santemagazine.fr, www.ulekare.cz