Nejen pro koně, ale i pro člověka je oves energetickou bombou zvyšující výkonnost. Když koňskou sílu vytlačily stroje, oves se pěstoval méně nebo se dával mladému skotu a drůbeži (ovesná sláma sloužila k výživě dobytka i jako podestýlka vždy). Zároveň však vzrostla obliba zdravého ovsa v jídelníčku lidí a nakonec ani koně z našeho světa naštěstí nevymizeli úplně.

Oves pro pevné nervy

Díky vysokému obsahu vitaminů skupiny B, železa, zinku, hořčíku a komplexu dalších cenných látek působí oves blahodárně na nervy a pomáhá proti únavě. Je až překvapivé, jak „obyčejný oves“ dovede posílit podrážděný a přepracovaný mozek a při pravidelné konzumaci přispět k celkové pohodě. Staří Germáni věděli, proč jej považovali za dar bohů. Navíc jsou mu připisovány i mírně afrodiziakální účinky.

Oves proti civilizačním chorobám

Díky obsahu nenasycených mastných kyselin, vitaminů, minerálů a stopových prvků je oves účinnou prevencí mnoha civilizačních chorob.

  • Pomáhá snižovat krevní tlak i hladinu nepříznivého cholesterolu v krvi
  • Příznivě působí nejen na nervy, ale i na srdce a pružnost cév
  • Díky vysokému obsahu lehce rozpustné vlákniny stabilizuje hladinu krevního cukru a ozdravuje střevní trakt
  • Pro diabetiky je přínosný i tím, že zásobuje tělo energií, aniž by přitom spotřebovával příliš mnoho inzulínu
  • Je velmi vhodný při rekonvalescenci, při sportu a zvýšené fyzické i duševní námaze
  • Kaše, především povařené z celých zrn, mají hojivé účinky na střevo i žaludek

Ovesný start do dobrého dne

Ovesné vločky jsou rychlou a jednoduchou variantou, jak oves posnídat. Někomu chutnají rozvařené nebo přes noc namočené ve vodě nebo mléce, případně rostlinném mléce nebo džusu, jinému lehce opražené a nasypané do jogurtu, dalšímu rozmixované ve smoothie. Hodí se k nim ovoce sušené i čerstvé, oříšky, med, javorový sirup - lahodná a zdravá snídaně je hotová raz dva.