Rychlé vstávání po delším sezení nebo ležení může vyústit v točení hlavy, a dokonce až v takzvaný ortostatický kolaps, který nevylučuje dokonce ani mdloby.

Taková situace je již nebezpečná, protože se jen těžko vyvarujeme případnému zranění. Proč ortostatická hypotenze vzniká a jak tomuto jevu můžeme předejít? A je to vůbec možné? 

Problém s nízkým tlakem vám vysvětlí na youtube také video od TopTrendingCZ:

Zdroj: Youtube

Málo kyslíku pro mozek

Ortostatická hypotenze je rychlý pokles krevního tlaku, mozek pocítí nedostatečné zásobení krví a tím také zhoršené okysličení a dodávky živin. Tento jev je potom příčinou točení hlavy, pocitů závratí, rozmazaného vidění, a dokonce i již zmiňovaných mdlob.

Rychlá změna pro srdce

Příčina je jednoduchá: v klidovém stavu, při sezení nebo ve chvíli, kdy ležíme, nemusí srdce pracovat tak silně, aby “dohnalo” krev i do vyšších míst, tedy až k mozku. Na rychlou změnu polohy z horizontální do vertikální není srdce připraveno. Navíc krev s ohledem na působení gravitace bude mít tendenci hromadit se v dolní části těla. 

Nepříjemné pocity brzy zmizí

Během několika vteřin se musí tělo přeprogramovat, zvýšit srdeční frekvenci a zúžit cévy. I když toto vše jde velmi rychle, určitá prodleva tady je – a to je právě okamžik, kdy můžeme mít mžitky před očima a další nepříjemné prožitky. I když většinou zmizí během několika sekund, mohou takové častější projevy naznačovat jisté problémy, s nimiž bychom si neměli zahrávat. 

Někteří lidé jsou náchylnější

O co jde? K ortostatické hypotenzi jsou náchylnější nejen starší lidé, kteří již nedisponují tak pružnými cévními stěnami jako lidé mladší, ale také ti z nás, kteří příliš nedbají na svůj pitný režim. Dojde-li tedy k takovému stavu, zapřemýšlejte, kdy jste naposledy pili a hlavně o tom, kolik tekutin denně vypijete. Možná bude potřeba tuto oblast napravit. 

Co se může stát?

Zatímco nedostatek tekutin vyřešíme poměrně jednoduše, další možné příčiny již vyžadují raději lékařskou radu. Není totiž vyloučeno, že takový člověk dlouhodobě trpí nízkým krevním tlakem, případně takto reaguje na léky, které mu lékař předepsal, aniž by si takovou souvislost uvědomil.

Podle vědeckých studií, jež jsou prováděny již od osmdesátých let minulého století, tento jev podle všeho souvisí také se zvýšenou pravděpodobností pozdějšího rozvoje demence. Zatím ale není možné přesně určit, zda je prozatím skrytá budoucí choroba příčinou ortostatické hypertenze, nebo naopak tyto příhody vedou později k demenci. Jistá souvislost zde ale podle lékařů je. 

Předcházejme problémům

Víme, proč a jak k ortostatické hypotenzi dochází, umíme si proto jistě také vyvodit možnosti, jak jí předcházet. V první řadě je to pomalé vstávání, které lze doporučit hlavně osobám ve vyšším věku a těm, kteří se potýkají s nízkým krevním tlakem.

Dalším důležitým momentem je také dostatečný příjem tekutin a samozřejmě dodržování zdravého životního stylu, který obecně posiluje organismus a udržuje jej v dobrém stavu. 

Nestyďte se zajít k lékaři

Jedna nebo několik takových příhod v delších rozestupech nás nemusí nijak výrazně znepokojovat, pokud by se ale opakovaly častěji nebo docházelo ke ztrátám vědomí, dejte o tom vědět svému praktickému lékaři. Poradí vám, nebo vás odešle na specializované pracoviště na další vyšetření. 

Související články

Zdroje: www.heart.org, www.health.harvard.edu, my.clevelandclinic.org