Prvosence jarní (Primula veris) se daří na slunných a přitom vlhkých místech, loukách, lesních pasekách. Velmi podobná prvosenka vyšší (Primula elatior) má účinky stejné. Pokud prvosence poskytnete vhodné podmínky, může se přirozeně vyskytnout a poté i sama množit i na zahradě.

Jarní doktor

Petrklíč má velkou hojivou moc a pomáhá nejen při onemocnění dýchacích cest. Jde však o ohroženou, chráněnou bylinku, jejíž oddenek se v přírodě sbírat nesmí. Ale trošku žlutých kvítků vám petrklíč daruje. Můžete ho také pěstovat na zahradě.

  • Při onemocnění průdušek a plic uvolňuje hleny, dezinfikuje a působí protizánětlivě, tiší podráždění a neproduktivní kašel.
  • Při nemoci a vyčerpání také celkově uklidňuje.
  • Má i účinek močopudný a působí proti močovým kaménkům, malé pomáhá zcela odstranit.

Jak si připravit léčivý čaj?

Pozor na to, že předávkování může vyvolat průjem, neboť rostlina má i mírně projímavé účinky. Žluté květy se sbírají i se zelenými kalichy a suší ve stínu či uměle, při teplotě nepřesahující 40 °C. Užívanou částí býval i oddenek, ale protože jsou petrklíče nyní ohrožené a chráněné, bylo by jeho vyrýpávaní nejen trestné, ale i velmi bezohledné. Ostatně květy, jejichž opatrným sběrem rostlinu nijak nepoškodíte, mají účinky podobné. Sbírejte jich však opravdu jen tolik, kolik použijete.

  • Při obtížích se nálev ze lžičky květů na šálek vody užívá dvakrát denně.
  • Petrklíč je velice vhodný i do směsí s ostatními rostlinami s dezinfekčním a odhleňovacím působením, i do směsí protirevmatických.
  • Místo nálevu můžete také lžičku čerstvých květů pomačkat, zalít troškou vlažné vody a ochutit medem. Vznikne přímo pochoutkový lék.

Léčivé schopnosti petrklíči dodává obsah mnoha cenných látek, především saponinů (například kyseliny primulové) a silice, která dává květům nasládlou medovou vůni. Prvosenka dále obsahuje prospěšné flavonoidy, glykosidy, kyselinu křemičitou a vitamin C.