Pokud jste nikdy neslyšeli pojem psyllium, nezoufejte. Jsou to rozdrcená semínka jitrocele indického. Tato semena obsahují rozpustnou vlákninu, která je ve formě slizu. Možná to zní nechutně, ale až uslyšíte všechny výhody těchto semínek, jednoznačně změníte názor.

Psyllium se začalo využívat již před 2000 lety v ajurvédské medicíně v Indii. Jak se můžete dovtípit, zázračné psyllium se díky svým účinkům používá dodnes. Může dokonce i snížit cholesterol, pomáhat s trávením a může působit jako prevence proti rakovině.

Video o psylliu a jeho zdravotních účincích najdete na Youtube kanále Food Yourself:

Zdroj: Youtube

Zázračná jitrocelová semínka

Psyllium obsahuje veliké množství vlákniny a má nízkou kalorickou hodnotu. Tudíž je vhodné při různých redukčních dietách. Proto účinkuje skvěle pro snížení tělesné hmotnosti. Vláknina je skvělá pro vaše střeva a pomáhá při průjmech.

Také změkčuje stolici a pomáhá při potížích s hemoroidy, zácpou, prasklinách na sensitivních místech a například i v těhotenství. Vláknina, která je obsažena v psylliu, také umí skvěle pročistit střevní stěny od zbytku potravy.

Co se týče závažnějších nemocí, vláknina v jitrocelových semínkách působí jako prevence proti rakovině tlustého střeva. Také snižuje krevní tlak a plynatost. Zkrátka mají tato magická semínka neskutečné výhody.

Jak správně užívat

Psyllium můžete užívat, pokud máte nějaký z výše zmíněných problémů. Ale platí základní pravidlo. Pijte hodně vody. Psyllium totiž v tekutině nabobtná a svůj objem zvýší až několikanásobně.

Proto musíte velice zvýšit příjem tekutin. Pijte minimálně dvakrát více než normálně. Ideální je jitrocelová semínka užívat ráno na lačno, půl hodiny před snídaní. Tímto způsobem se vaše tělo nejefektivněji pročistí.

A pokud užíváte nějaké prášky či doplňky stravy, psyllium si dejte minimálně hodinu před užitím těchto léků. Psyllium v čaji, vodě nebo jiné tekutině určitě vypijte hned a nečekejte, až nabobtná. Pak by se vám pilo opravdu těžko.

Související články

Zdroje: www.lekarna.cz, www.drmax.cz