Punčocháče jsou neodmyslitelnou součástí dámského šatníku. Jsou nejen praktickým doplňkem oblečení v chladnějších měsících, ale ženským nohám dodají zároveň i krásný a elegantní vzhled.
Ovšem, ne vždy znamená, že to, co je módní, je i přínosné pro naše zdraví a pro životní prostředí. Většinou jsou totiž vyrobené ze syntetických vláken, které jsou sice odolné, pružné a snadno se udržují, ale představují i mnohá rizika.
Jak si vybrat oblečení podle materiálu? Na zajímavé rady a tipy se podívejte na kanálu Kristýna Máchová – sebevědomí a seberozvoj:
Punčocháče neboli „silonky“
Většina punčochových přízí se vyrábí z polyamidových vláken jako je nylon, perlon či silon a elastických vláken jako lycra či spandex. Průmyslově se začala umělá vlákna ve velkém vyrábět v 50. letech 20. století a díky odolnosti a nízkým nákladům na výrobu se syntetické materiály staly velmi rychle značně populárními.
V současnosti je z nich necelých 70 % celkového objemu oblečení na světě. Nízká cena a snadná dostupnost jsou ovšem vykoupené mnoha negativními účinky na životní prostředí a také zdraví a pohodlí všech uživatelů. Proč bychom nošení punčocháčů a jiných kousků „umělého“ oblečení měli zásadně přehodnotit a raději se jim vyhnout?
Nedostatečná prodyšnost
Syntetická vlákna nepropouštějí dostatek vzduchu, což způsobuje přehřívání pokožky a zvýšené pocení. Vlhké prostředí vytváří ideální podmínky pro množení nežádoucích bakterií a kvasinek, což může vést k různým kožním problémům, jako je svědění, podráždění, záněty, plísně a kožní infekce.
Alergické reakce
Některé ženy mohou být na chemikálie používané při výrobě syntetických vláken alergické, což může způsobit nepříjemné vyrážky, zarudnutí pokožky a otoky.
Zhoršení krevního oběhu
Punčocháče s vysokým obsahem elastických vláken jsou pro tělo poměrně těsné. Způsobuje to nejen pocit nepohodlí, ale dochází i k omezení správné cirkulace krve. Výsledkem je únava nohou, někdy i bolesti a zvýšené riziko vzniku křečových žil.
Statická elektřina
Syntetické materiály se snadno nabíjejí statickou elektřinou, která může způsobovat nepříjemné pocity při jejich nošení a zároveň přitahovat prach a nečistoty.
Ekologické dopady
Produkce syntetických vláken je značně náročná na energii a bohužel zanechává i vysokou uhlíkovou stopu. Navíc se tyto materiály těžko rozkládají v přírodě, což neblaze přispívá k znečištění životního prostředí.
Jaké jsou alternativy
Jestliže se chcete vyhnout problémům spojených se syntetickými punčocháči, pořizujte si raději punčocháče vyrobené z přírodních materiálů. Jedná se o materiály, které jsou prodyšné, příjemné na dotek a nedráždí tolik pokožku. O které se jedná konkrétně?
Bavlněné punčocháče
Punčocháče vyrobené z bavlny jsou prodyšné a měkké, což je vhodné pro každou pokožku, obzvláště pro citlivou. Bavlna je také hypoalergenní a méně náchylná k vytváření statické elektřiny. Bavlněné punčocháče jsou velmi příjemné na nošení, dobře sají pot a jsou vhodné pro každodenní nošení.
Hedvábné punčocháče
Hedvábí je přírodní materiál, který je velmi jemný a prodyšný. Hedvábné punčocháče jsou luxusní volbou, která je šetrná k pokožce a také velmi příjemná na dotek. Navíc je tento materiál antibakteriální, a tak se nežádoucí bakterie ani prach v hedvábném vláknu neudrží.
Punčocháče z bambusového vlákna
Bambusová vlákna jsou prodyšná, antibakteriální, hypoalergenní a ekologicky šetrná. Punčocháče vyrobené z nich jsou značně pohodlné na nošení a vhodné pro každou citlivou pokožku.
Zdroje: www.kualesa.co, www.austinpublishinggroup.com, www.stylunaproti.cz