Základem prevence v takových případech, jako je například chřipkové onemocnění v rodině, je samozřejmě hygiena a ohleduplnost. To si jistě dokáže představit každý, ale pro jistotu není na škodu připomenout si, co všechno to znamená. I když nikdy nemůžeme mít jistotu, že se nemoc nerozšíří, dá nám dodržování několika hlavních pravidel alespoň naději. Co bychom tedy měli udělat?

Jak se přírodní cestou poprat s chřipkou? Nechte se inspirovat na youtube, poradí video na kanálu pokitouchstyle:

Zdroj: Youtube

Mýt se, mýt se, mýt se!

Začněme právě tolik důležitou hygienou. Ta se v takovém případě neomezuje na pouhé opravdu pečlivé mytí rukou, které by ostatně mělo být samozřejmostí i u zdravých lidí. Jde také o to, aby nemocný člověk nenechával po bytě povalovat například použité kapesníky, které jsou přímo dokonalým zdrojem nákazy pro všechny ostatní členy domácnosti. To samé ale platí i o daleko čistších ručnících, které by měl mít nemocný jen pro sebe a ideálně je vhodné je po použití ihned odložit a vyprat jakmile to bude možné.

Označte si nádobí

V některých rodinách je zvykem nechávat si jednu skleničku nebo hrnek na pití na lince, protože není nezbytné je po každém použití na čistou vodu hned dávat do myčky. V takovém případě je dobré nádobu nemocného člověka dobře označit, aby nedošlo k záměně a ze stejné skleničky se nenapil také další člen domácnosti. Při přípravě jídla také dbejte ještě větší opatrnosti a dodržujte hygienu ještě pečlivěji než běžně. Je zřejmé, že pokud je to jen trochu možné, neměl by jídlo připravovat nemocný člověk.

Často otírejte povrchy

Zamyslete se, kudy v bytě denně procházíte a čeho se dotýkáte. Jsou to i drobnosti, které si člověk běžně neuvědomí – klika u dveří, vypínače, ovladač na televizi, splachovadlo na toaletě, ale také kuchyňské úchytky a tak podobně. Stačí si v duchu projít byt a zamyslet se. Pak stejná místa navštivte s hadříkem a desinfekcí nebo alespoň s mýdlovou vodou. Každodenní otření takových míst udělá také svoje.

Čerstvý vzduch je základ

Můžeme mít uklizeno sebelépe a otřené veškeré povrchy v bytě, ale pokud za celý den neotevřeme okno, abychom vyvětrali, “pustili bacily ven” a dovnitř pro změnu čerstvý vzduch, budeme mít za chvíli místo bytu doslova inkubátor choroboplodných zárodků. Proto nezapomínejme ani na tento důležitý krok a větrejme pravidelně v krátkých intervalech.

Posilujte imunitu

Jedna z dalších rad, ale rozhodně nikoliv na posledním místě, je zdravá strava, která nejenže pomůže nemocnému překonat chorobu, ale zbytku rodiny dodá vitamíny a další prvky pro posílení imunity. Tím se také sníží riziko nákazy. Nemocný člověk by se ostatně měl od ostatních držet co nejdál, a jestliže to byt a organizace chodu domácnosti jen trochu dovolí, bude nejlepší, když po většinu dne setrvá o samotě v jedné místnosti. To se samozřejmě netýká dětí, které právě v době nemoci víc než kdy jindy potřebují pocit bezpečí a společnost rodiče.
Zvládnete dodržovat alespoň některá z těchto základních pravidel? Jistě že ano, vždyť jde o zdraví celé rodiny.

Související články

Zdroje: www.theraflu.com, www.cdc.gov, www.iglanc.cz