Evropský úřad pro bezpečnost potravin (EFSA) vydal varování před rozsáhlým ohniskem salmonely spojeným s konzumací rajčat, zejména odrůdy datterino pocházejících ze Sicílie. Od roku 2023 se počet nakažených v 16 evropských zemích a Spojeném království neustále zvyšuje. Co to znamená pro spotřebitele a jak se před touto bakterií chránit?
Chcete se dozvědět o salmonele více a jak se před jejími neblahými účinky chránit? Podívejte se na zajímavé YouTube video na kanálu Aktuality.sk:
Nebezpečná situace
Nejvíce případů se vyskytuje v Itálii, kdy bylo evidováno 67 pacientů, následuje Německo s 62, Rakousko s 33 a Francie s 23. Ve Spojeném království je 29 infekcí a Kanada v letech 2023 a 2024 oznámila pět případů mezi cestujícími do Evropy. Informace z výpovědí postižených salmonelou v Rakousku, České republice, Dánsku, Německu, Francii, Irsku, Itálii, Lucembursku a Švédsku ukázaly, že 64 z 90 pacientů uvedlo konzumaci rajčat a 42 z 64 uvedlo malá nebo cherry rajčata.
Co je to salmonela
Salmonela je rod bakterií, které způsobují onemocnění zvané salmonelóza. Bakterie má schopnost pronikat do hlubších vrstev sliznice a odtud se může dostat až do krve, kterou je roznesená po celém těle. Infekce se přenáší kontaminovanými potravinami, nejčastěji syrovým nebo nedostatečně tepelně upraveným masem, vejci, mléčnými produkty a zeleninou.
Příznaky salmonelózy
Inkubační doba salmonelózy je obvykle 6 až 72 hodin. Mezi nejčastější příznaky patří vodnatý průjem, někdy s příměsí krve nebo hlenu, křečovité bolesti břicha, nevolnost a zvracení, horečka, bolesti hlavy a celková únava.
Jak se salmonelóza léčí
Ve většině případů salmonelóza odezní sama za několik dní. Pro zdravého člověka není toto onemocnění většinou nebezpečné. Ohroženi mohou být především malé děti, starší nebo nemocní lidé. Ti se hůře vyrovnávají s velkými ztrátami tekutin a iontů. Přesto není radno onemocnění salmonelou podceňovat. Léčba se zaměřuje především na doplnění tekutin a minerálů ztracených průjmem a zvracením. V závažnějších případech může být nutná hospitalizace a podání antibiotik.
Prevence salmonelózy
Před přípravou jídla, po použití toalety a po kontaktu se syrovým masem, vejci nebo zeleninou si vždy důkladně umyjte ruce mýdlem a teplou vodou. Maso, vejce a další potraviny připravujte dostatečně dlouho a při vysoké teplotě. Nepoužívejte stejné nádobí na syrové a tepelně upravené potraviny. Ideálně konzumujte pouze pasterizované mléko a další mléčné výrobky. Vyhněte se konzumaci syrových vajec a pokrmů z nich připravených jako je například majonéza. Před požitím potravin vždy zkontrolujte datum spotřeby.
Co dělat, když se nakazíte
V případě, že se u vás objeví příznaky salmonelózy, vyhledejte co nejdříve lékaře. Nejenže vám poskytne potřebnou péči, ale i poradí, jak dále postupovat v léčbě. Aktuální ohnisko salmonely spojené s konzumací rajčat je varováním pro nás všechny. Dodržováním základních hygienických pravidel a pečlivým výběrem potravin můžeme výrazně snížit riziko nákazy. Buďte obezřetní a aktuálně se informujte se o doporučeních zdravotnických úřadů.
Zdroje: www.foodsafetynews.com, www.bezpecnostpotravin.cz, www.efsa.ueropa.eu