S přicházejícím teplým počasím začala i sezóna komárů, kteří nám pobyt venku často značně znepříjemňují. Můžete se před nimi chránit koupenými repelenty, které jsou mnohdy plné chemie. Pokud patříte mezi zastánce přírodních přístupů, můžete raději využít domácí finty, které jsou účinné a jistě i o mnoho levnější.

Chcete znát TOP 5 triků, jak se zbavit komárů? Podívejte se na toto YouTube video na kanálu Top věci do 2 minut:

Zdroj: Youtube

Komáři nesnáší rajčata

Možná o tom slyšíte poprvé, ale skvělým prostředkem proti komárům je obyčejná zelenina, a to jsou rajčata. Má totiž dokonalé repelentní účinky, o kterých málokdo ví. Využijte je tedy ve svůj prospěch. Navíc jsou chutná a zdravá! Rajčata jsou výborným a osvědčeným preventivním prostředkem proti rakovině. Obsahují totiž látku lykopen, která se řadí do skupiny antioxidantů.

Proč rajčata komáry odpuzují

Tajemství repelentních vlastností rajčat spočívá v obsahu přírodní látky, která je vyrovnanou alternativou chemických látek, používaných v koupených repelentech. Entomolog Michael Roe ze Státní univerzity v Severní Karolíně patentoval přírodní sloučeninu, která se nachází v rajčeti a nazývá se IBI-246.

„Sloučenina je zjevně součástí přirozené obrany rajčat proti hmyzu,“ řekl Roe. Vyskytuje se v listech, stoncích i plodech rajčat, a to v poměrně ve vysoké koncentraci. „Alternativa na bázi rajčat je bezpečnější a stejně účinná jako ta syntetická,“ dodává zkušený entomolog.

K objevu došlo náhodou

Michael Roe prozradil, že repelentní vlastnosti IBI-246 objevil náhodou. Když poslouchal vědeckou prezentaci o proteinu, který umí ovládat larvy komárů. Dospěl k názoru, že je sloučenina velmi podobná té, kterou kdysi s kolegou odhalili v divokých rajčatech.

Vědec ji začal testovat a viděl, že odpuzuje nejen komáry, ale i klíšťata. Později byly zjištěny i blechy, švábi, mravenci, mšice a třásněnky. Zmíněná sloučenina se již běžně používá k výrobě kosmetiky a je i nadále zkoumána. Jak rajče v boji proti komárům využít konkrétně?

Pěstujte rajčata

Je jedno, jestli trávíte volný čas na terase, balkónu či trase. Ve všech zmíněných prostorech odlákáte výskyt komárů výsadbou a pěstováním rajčat. Jejich silné aroma je účinnou přirozenou bariérou.

Využijte rajčatovou šťávu

Rajčata můžete využít jako repelent na tělo. Stačí, když plod rozkrojíte a potřete si jeho šťávou inkriminované oblasti. „Jedná se o zaručený, ekologický a zdravotně naprosto nezávadný repelentní přípravek,“ tvrdí vědecký pracovník z Univerzity v Severní Karolíně.

Jezte rajčata

Zcela určitě se nezdráhejte i pravidelné konzumaci rajčat. Účinné obsažené látky proti komárům se vstřebávají do organismu a částečně se vylučují potem, čímž hmyz odpuzují.

Související články

Zdroje: www.cbc.ca, www.abecedazahrady.dama.cz, www.cz.hecht.cz