Přes neradostná čísla mají lidé, kteří onemocněli rakovinou, mnohem větší šanci na uzdravení nebo na delší život než pacienti před deseti lety. Výsledky léčby významně zlepšil nástup cytostatik, zdá se ovšem, že chemoterapie už dosáhla hranice svých možností.

Běžná cytostatika navíc poškozují nejen nádorové buňky, ale také buňky zdravých tkání. To je spojeno s řadou nežádoucích účinků, které mohou být nepříjemné (například dočasné vypadávání vlasů), ale také závažné pro pacientův zdravotní stav (poruchy krvetvorby).

I v tomto směru naštěstí vývoj pokročil — zatím ne plošně, ale u vybraných diagnóz a pacientů se využívají biologické cílené léky. Jejich předností je, že neútočí na nádorovou buňku, ale na její receptory. Léčbu tak lze ušít na míru konkrétní diagnóze i pacientovi.

I molekulární biologická léčba má však svá omezení: Není bez vedlejších účinků, nedá se použít vždy a nezabírá u všech pacientů stejně.

Lépe dříve nežli později

Přes pokrok v léčbě onkologických onemocnění stále platí, že nejdůležitější jsou:

  • prevence
  • včasné zachycení nemoci

V prvním případě je nejpodstatnější zdravý životní sty:l správná výživa a fyzická aktivita.

Stejně významné je nepodceňovat příznaky a také využívat kontrolních preventivních vyšetření, které mohou chorobu odhalit (například mamografické vyšetření v případě rakoviny prsu nebo test na okultní krvácení u rakoviny tlustého střeva a konečníku).

Špatnou zprávou je, že naší republice patří na pomyslném žebříčku výskytu rakoviny přední příčky, v případě rakoviny ledvin pak dokonce příčka první! Lepší zprávou je, že dodržováním rozumného životního stylu a absolvováním preventivních vyšetření lze mnohému zabránit.

Co tedy můžeme dělat v případě onkologických chorob, jejichž výskyt stoupá?

Rakovina prsu

Je nejčastější formou rakoviny u žen, její výskyt má stoupající tendenci, úmrtnost na ni naštěstí stagnuje. Zhruba v deseti procentech případů mohou za vznik nemoci geny — proto by se ženy, které mají matku, sestru nebo dceru s rakovinou prsu, měly obrátit na odborného lékaře a v případě potřeby podstoupit genetické vyšetření.

Všechny ženy od 45 do 69 let (v případě podezření i dříve) by měly jednou za dva roky absolvovat preventivní mamografické vyšetření. To dokáže zachytit i velmi malé nádory, jejichž léčba má lepší vyhlídky.

Příčina vzniku rakoviny prsu není známá, rizikové faktory ovšem ano: obezita, kouření, častá konzumace alkoholu, bezdětnost, kojení žádné nebo kratší než půl roku.

Některá z rizik se ovlivnit nedají, další ovšem ovlivnitelná jsou – například zhubnout dokáže takřka každý. Pozitivní vliv mají i látky zvané indoly (obsažené v přirozené stravě především v brokolici, zelí, kapustě či kedlubnách), jež existují i v podobě potravinového doplňku.

Varovné příznaky

Bulka (v 80 % procentech případů ovšem bývá nezhoubná); výtok z bradavky; změna zabarvení nebo struktury kůže; vpadlá místa.

Zvláštní skupinou pacientek s karcinomem prsu jsou ženy, u kterých se projevila choroba v mladším věku — do 35 let. Tyto ženy obecně onemocní méně často než ženy starší, ale jejich prognóza bývá horší. Také těmto pacientkám i jejich ošetřujícím lékařům je určena konzultační a poradenská pomoc Komplexního onkologického centra při Onkologické klinice Všeobecné fakultní nemocnice a 1. lékařské fakulty Univerzity Karlovy.

Prostata

Každým rokem se zvyšuje i počet mužů, u nichž je diagnostikována rakovina prostaty. Za nárůst statistických čísel mohou nové, modernější vyšetřovací metody (zachytí větší počet nádorů), ale také fakt, že populace stárne. Vyšší věk je totiž u rakoviny prostaty rizikovým faktorem – čím je muž starší, tím je pravděpodobnější, že jí onemocní.

Podstatnou roli hraje i životní styl — v tzv. vyspělých zemích se karcinom prostaty vyskytuje několikanásobně častěji než v zemích rozvojových. Na vině je nadměrný příjem kalorií a s ním spojená obezita, ale také výběr potravin – přednost před kvantitou by měla dostat kvalitní, vyvážená a pestrá strava. Ochranný účinek má například selen (obsažený ve vnitřnostech či mléčných výrobcích), vitamin D (který se v těle tvoří při pobytu na slunci), sója či lykopen (obsažený v rajčatech).

Varovné příznaky

Obtížné močení, někdy úplná zástava a městnání moči v měchýři; přerušovaný proud moči, naléhavé nutkání na močení — často i v noci; příměs krve v moči.

Tlusté střevo, konečník

Vzestupnou tendenci mají i nádory tlustého střeva a konečníku. Každý rok v Česku tuto diagnózu uslyší víc než 7 tisíc osob, 4 tisíce z nich na tuto chorobu zemřou. Mnohdy zbytečně — kolorektální karcinom patří k těm nádorům, které jsou v časném stadiu nejsnáze vyléčitelné.

Lékaři tuto chorobu dávají do souvislosti s naší typickou národní stravou: nadměrnou konzumací živočišných tuků, uzenin, alkoholu a s nedostatkem vlákniny.

Preventivní opatření jsou tedy jasná:

  • jíst co nejméně živočišných tuků a tučného masa,
  • zvýšit konzumaci ovoce a zeleniny a potravin bohatých na vlákninu,
  • dostatečně se hýbat,
  • omezit konzumaci alkoholu.

Pokud je nám padesát a více let, měli bychom si u svého praktického lékaře vyžádat bezplatný test na okultní krvácení.

Čas je přitom důležitý – v prvním stadiu nemoci je šance na vyléčení 80–100 %!

Objeví-li se ve vzorcích stolice stopy krve (které ale nutně nemusejí znamenat zhoubné onemocnění!), měl by nás praktický lékař poslat na další odborná vyšetření.

Varovné příznaky

Průjem nebo zácpa trvající delší dobu, případně jejich střídání; hlen nebo krev ve stolici; nutkání na stolici s marným výsledkem; svíravá bolest v podbřišku; nadměrná až bolestivá plynatost; nevysvětlitelná únava nebo úbytek na váze.

Kdy nejvíce chybujeme?

Podceňování příznaků a nedůsledná prevence — to jsou největší chyby, které v boji s rakovinou děláme. Přitom právě u této obávané nemoci platí, že přijít včas znamená zvýšit významně šanci na vyléčení.

Každý z nás má právo na preventivní prohlídky u praktického lékaře, jednou za dva roky můžeme požádat o onkologické vyšetření kůže a konečníku.

Ženy by měly absolvovat alespoň jednou za rok preventivní gynekologickou prohlídku, od 45 let pak jednou za dva roky vyšetření na mamografu.

Důležité jsou i pravidelné prohlídky u zubaře.

Lidé starší padesáti let by si měli nechat udělat bezplatný test na krvácení ve stolici.

Hodně pro sebe můžeme udělat i zdravým životním stylem – nesprávná výživa a nedostatek pohybu zvyšují riziko onemocnění rakovinou až o 30 %.

Nejzávažněji ke vzniku rakoviny přispívá kouření – nejen rakovině plic, ale i zhoubným nádorům mozku, krku, močového měchýře nebo žaludku.