Bolesti v oblasti konečníku bychom neměli brát na lehkou váhu.
Zdroj: comzeal images / Shutterstock.com

Rakovina konečníku: dá se jí vyhnout, první příznaky jsou nenápadné

V tomto typu rakoviny bylo Česko ještě v roce 2013 na špici evropského žebříčku, co se týče výskytu i úmrtnosti. Dnes jsme již tato nelichotivá prvenství opustili, ale stejně je pořád co zlepšovat. Jak se této zhoubné nemoci pokud možno vyhnout, a pokud se nám to nepodaří, jak ji odhalit co nejdříve?

Přestože je rakovina tlustého střeva a konečníku stále postrachem Čechů, dochází v boji s touto těžkou nemocí k jistému posunu pozitivním směrem. Od dob, kdy bylo Česko na nežádoucí první příčce ve výskytu této zhoubné choroby v populaci a úmrtnosti na ni, jsme se posunuli k mnohem lepším číslům. Nyní jsme v celosvětovém výskytu na šestém místě a v úmrtnosti na jedenáctém. Prognózy pacientů s touto diagnózou se také neustále zlepšují. Lidí, kteří tuto nemoc dokázali porazit, mezi lety 2011-2015 každý rok přibývalo zhruba o čtyři procenta. To způsobil nejen pokrok v medicíně, ale také časnější záchyt nemoci v raných stadiích, kdy jsou naděje pacientů na uzdravení pochopitelně nejvyšší. K tomu výrazně pomohl screening, na který mají lidé mezi 50 a 54 lety nárok zdarma jednou ročně, od 55 let pak jednou za dva roky.

Rakovinu tlustého střeva a konečníku můžeme zjistit velmi jednoduchým testem. Rakovinu tlustého střeva a konečníku můžeme zjistit velmi jednoduchým testem. Zdroj: aslysun / Shutterstock.com

A co můžeme udělat, aby byla čísla ještě příznivější a případná nemoc byla odhalena co nejdříve? Všímat si varovných příznaků, které vysílá naše tělo. Mezi ně patří jakékoliv dlouhodobé změny ve vyprazdňování – mohou se objevit průjmy, nebo naopak zácpa, dotyčný může mít pocit plnosti v konečníku, třebaže se vyprazdňuje častěji, nebo mít pocit neustálého tlaku v konečníku, ačkoliv nemá skutečnou potřebu se vyprázdnit. K tomu se mohou přidat pocity svědění v konečníku či infekce tamtéž nebo bolesti při vyprazdňování. Tento jasný signál, že střeva nepracují tak, jak by měla, doprovázejí další symptomy – slabost, která může ústit až v pocity na omdlení, výrazné a nevysvětlitelné hubnutí, tupé bolesti břicha. Důležitým příznakem je také přítomnost krve nebo hlenu ve stolici.

Někdy se ovšem příznaky nemusí projevovat nijak výrazně a ani zmiňovanou krev ve stolici nemusí člověk okamžitě poznat. Právě proto je vhodné účastnit se již zmiňovaného screeningu, kdy je proveden test okultního krvácení do stolice. Byť tento test, spočívající v odběru vzorku stolice a jeho následném rozboru, může někomu připadat poněkud žinantní, je jednoduchý, bezbolestný a odběr se provádí v klidu domova. Zároveň může poskytnout důležité informace, neboť dokáže odhalit i krvácení, které je pouhým okem neviditelné. Každý pozitivní test však zdaleka neznamená rakovinu, může se jednat například o hemoroidy či polypy, v případě nálezu krve ve vzorku se tedy pacient odesílá ještě na další vyšetření střeva.

Sada na odběr vzorku pro test okultního krvácení do stolice je velmi jednoduchá. Sada na odběr vzorku pro test okultního krvácení do stolice je velmi jednoduchá. Zdroj: luchschenF / Shutterstock.com

A jak rakovině tlustého střeva a konečníku předcházet? Určitou roli hrají i genetické předpoklady, ale správnou životosprávou se dá mnohé zachránit. Správné návyky v tomto případě znamenají dostatek pohybu a stravy s obsahem vlákniny, méně tuku, masa, uzenin, cukru, a naopak přísun mléčných výrobků, ovoce a zeleniny.

Zdroj: www.irozhlas.czwww.mojezdravi.cz

Akční letáky