Rakovina střev a konečníku. Jaké jsou příznaky?
Zdroj: Profimedia

Jak vypadají první příznaky rakoviny konečníku? Mohou být velmi nenápadné

Strašákem dnešní doby je dozajista mimo jiné také karcinom tlustého střeva a konečníku. Za jakých okolností byste se měli o své zdraví obávat a vyrazit k lékaři?

Tento typ nádoru ve většině případů roste poměrně dlouhou dobu, tím pádem je dost velká pravděpodobnost rozeznat nádor včas. Pokud tedy pravidelně navštěvujete lékaře a využíváte screeningového programu pro včasné odhalení nemoci, nemusíte se bát. Tento program můžete využít od 50 let věku.

Tlusté střevo Jestli máte nějaké popsané problémy, raději se obraťte na lékaře. Zdroj: SciePro / Shutterstock.com

Jak onemocnění vzniká

Na to bohužel neexistuje přesná odpověď. Lékaři se domnívají, že je za vším ve většině případů dědičná dispozice. Riziko se zvyšuje i nákazou papilomavirem (HPV) a virem HIV. Dalšími rizikovými faktory, které se mohou podílet na vzniku nádoru, jsou:

 • nedostatek pohybu
 • Crohnova choroba či ulcerózní kolitida
 • obezita
 • vyšší spotřeba alkoholu
 • věk (výjimkou ale nejsou ani mladí lidé)
 • výskyt polypů ve střevech
 • špatný jídelníček

Kdy navštívit lékaře

Jestliže máte nějaký problém níže popsaný, rozhodně se nemusí jednat o zhoubný nádor, ale návštěva lékaře je vhodná!

 • dlouhodobější pocit plnosti, vyšší vytváření plynů, bolestivost břicha, zvláštní pocit v břiše
 • krvácení z konečníku, výskyt krve ve stolici
 • hubnutí doprovázené únavou a slabostí
 • vylučování stolice v úzkém proužku
 • bolestivé vylučování stolice
 • svědění konečníku

Ještě se vrátíme k příměsi krve ve stolici. Část lidí má za to, že pokud se ve stolici vyskytuje čerstvá, jasně červená krev, nemůže jít o nic vážného. Ano, nejčastěji jde o hemoroidy, ale může signalizovat i závažnější onemocnění.

Nebojte se vyšetření

U většiny lidí už jen název „kolonoskopie“ vyvolá úzkost a zazní radikální věta: „V žádném případě!“. Ale nemusí dojít hned na ni!

Rentgen – irrigografie, kdy je do tlustého střeva napuštěna kontrastní látka a následně jsou pořízeny rentgenové snímky.

Pro diagnostiku metastáz se používají nejčastěji zobrazovací vyšetření, například rentgen. Rentgen se pro diagnostiku rakoviny střev/konečníku také používá. Zdroj: Photographee.eu / Shutterstock.com

Ultrazvuk – při něm se přikládá ultrazvuková sonda na břicho. Lékař může přistoupit také k endosonografii, při které se sonda zavede do konečníku.

Magnetická resonance – při tomto vyšetření se odhalí tkáň postižená patologickým procesem.

Krevní rozbor – odhalí se chudokrevnost (způsobena nádorem), nádorové markery.

Výpočetní tomografie – speciální rtg vyšetření, které zobrazí orgán ve vrstvách.

Pozitronová emisní tomografie – po podání radioaktivní látky do těla se po určité době (15 – 120 minut) pořizují snímky.

Kolonoskopie -  nejobávanější vyšetření, obzvlášť pro muže. Zobrazí reálný obraz sliznice střeva. Vyšetření trvá 20 minut až hodinu. V dnešní době se nemusíte vyšetření obávat, protože před samotným vyšetřením dostanete „koktejl“, který vás uklidní a jehož součástí jsou i léky proti bolesti. Jediné, co pro vás může být nepříjemné, nikoliv však bolestivé, je možný mírný tlak, který je způsoben přechodem kolonoskopu určitými částmi střev.

Pro lepší představu, jak celá kolonoskopie probíhá, si můžete pustit následující video:

Zdroje: www.mojezdravi.cz, www.kafe.czvitalitis.cz

 

Akční letáky