Držte se pravidla, že se nikdy nic nemá podceňovat. Proto byste se měli pravidelně věnovat svému tělu a dostatečně jej vnímat. Rakovina je nebezpečné onemocnění, jehož průběh je někdy velmi nenápadný a způsobuje, že se v našem organismu nekontrolovaně množí buňky a postupem času tvoří i nádory. Právě ty mohou nevratně poškodit životně důležité tkáně a orgány, což vede k vážným zdravotním komplikacím.

Rakovina má nespočet příznaků a zpravidla se odlišují podle konkrétního typu a jejího umístění. Pokud je však tato choroba včas diagnostikována, je mnohem větší pravděpodobnost, že bude moci proběhnout úspěšná léčba.

Chcete znát nebezpečné příznaky rakoviny, které byste neměli ignorovat? Podívejte se na následující video:

Zdroj: Youtube

Co to rakovina je?

Během této vážné nemoci dochází v našem organismu k mutaci DNA, a tudíž i k nepřirozenému růstu původně zdravých buněk. Začnou se nekontrolovaně množit a postupně získávají schopnost vnikat do tělesných tkání, čímž dochází k jejich narušení.

Bohužel je rakovina nadále jednou z nejčastějších příčin lidského úmrtí. Přesto se moderní medicína v rámci vývoje poměrně rychle vyvíjí, a má tak možnost kvalitnější a mnohem rychlejší diagnostiky a úspěšnější léčby. A jaké jsou nejčastější projevy?

Úbytek hmotnosti

Pokud dodržujete stále stejný životní režim a náhle jste přišli o několik kilogramů, zbystřete. Rizikem je, když ztratíte během zhruba půl roku něco kolem 10 % své původní váhy. Mnohdy to bývá průvodním projevem pozdního generalizovaného nádorového procesu. Během tohoto období trpí převážná část jedinců nechutenstvím a ztrácí hmotnost.

Potíže s trávením

Provázejí vás často problémy s trávením? I to může být jedním z průvodních jevů rakoviny. Nepodceňujte proto střídání průjmu a zácpy, které jsou jedním z typických znaků levostranné formy rakoviny tlustého střeva.

Stejně tak sledujte výkyvy svého pravidelného vyprazdňování a frekvenci a objem stolice. Varovnými signály bývají i stále se opakující bolesti a křeče v břiše. Nikdy proto nepodceňujte včasnou konzultaci s odborným lékařem.

Pocení a přetrvávající teplota

Pokud pociťujete pravidelně noční pocení či dlouhodobě trvající zvýšenou teplotu, i v tomto případě může jít o průvodní jev nebezpečné nemoci. V těle máte totiž pravděpodobně zánět, což je jeden ze základních příznaků onkologických onemocnění. Zaktivované obranné mechanismy v těle totiž způsobují vyšší tělesnou teplotu, a to zpravidla kolem 37 až 37,9 °C.

Chrapot a kašel

Zanedbávat byste neměli ani dlouhodobě se projevující chrapot či kašel. Tyto zdravotní problémy by vás nikdy neměly trápit déle než 1 až 3 týdny. Proto je vždy dobré nechat si udělat vyšetření a rentgen plic. Mnozí tuto situaci v současné době značně zanedbávají.

Nadměrné krvácení

Jestliže si u sebe všímáte, že vám často a dlouze krvácejí rány či vykašláváte krev, anebo ji míváte ve stolici, vždy kontaktujte lékaře co nejdříve. Mohlo by se jednat o rakovinu plic nebo konečníku. Průvodním jevem je i chudokrevnost, nedostatek červených krvinek často provází vznik jakéhokoliv nádoru. Náš organismus se brání tak, že mobilizuje železo, které však nádory zužitkovávají ke svému růstu.

Poslechněte si novou epizodu našeho podcastu iReceptář do ucha. Hostem byla tentokrát Monika Kořínková z Monamy, kde vaří vynikající marmelády, ale taky pečou úžasné zákusky:

Související články

Zdroje: www.webmd.com, www.idnes.cz, www.denik.cz