Přichází podzim a s ním i sezóna chřipek, rýmy, nachlazení a podobných nepříjemností. Vaše tělo bude tudíž potřebovat pořádnou dávku vitamínů. Tu můžete načerpat z podzimních bobulek rakytníku. Plody rakytníku se dají použít na všechno. Dá se z nich vyrobit výtečná marmeláda, olej, čaje všeho druhu. Kromě výtečné chuti obsahují podle vědců spoustu vitamínů, hlavně vitamín C. Pro váš imunitní systém se stane rakytník zkrátka nepostradatelný. Je to exploze zdraví pro vaše tělo.
V tomto Youtube videu z kanálu Lekarnik.online se dozvíte o rakytníku vše:
Pěstování je hračka, sklizeň trošku horor
Obstarat si však vlastní keř s těmito plody je lehce složitější záležitost. Je náročnější na pěstování, jelikož potřebuje samčí i samičí sazenice. Když je zmáčknete, prasknou. Potýkání se s trny také nebude procházka růžovým sadem, ale uvidíte, že po tvrdé práci, trpělivosti a péči se vám odvděčí.
Poté, co vám šťavnaté plody vyraší, můžete je zpracovat různými způsoby. Nejlepší rada je, je zamrazit. Může se totiž stát, že když je během sklízení zmáčknete, prasknou. Jsou měkké a šťáva z nich lehce vytéká.
Vitamínová bomba
Rakytník je plný vitamínu C. Ten je skvělý v období chřipek a nachlazení a celkově pomáhá vašemu imunitnímu systému. Oranžové bobulky obsahují také vitamín A, který regeneruje oční rohovku, posiluje zrak a správný vývoj buněk sliznic. Rakytník je také úžasný přírodní prostředek pro doplnění energie, zbaví vás podzimní únavy.
Čistá pleť
Vitamíny v rakytníku nepomáhají pouze při nachlazení. Céčko a béčka posilují zdraví pokožky a zabraňují nejrůznějším kožním onemocněním. Díky tomu budete mít pleť bez akné a dokonce silné a zdravé vlasy.
Zdravé srdce
Plody rakytníku pomáhají i s funkcí srdce a oběhové soustavy. Jeho semena jsou zdrojem oleje bohatého na flavonoidy a omega-3 kyseliny, které příznivě působí na kardiovaskulární systém.
Zdroje: ncbi.nlm.nih.gov, www.novinky.cz