Ranní rituály tibetských mnichů, zakořeněné ve staletích praxe a meditace, nám mohou poskytnout návod, jak načerpat energii, zbavit se stresu a vytvořit si den plný klidu a harmonie.

Podívejte se na video z youtubové tvorby kanálu Pavly Čapkové, Jak cvičit pět tibeťanů

Zdroj: Youtube

Meditace a dechová cvičení

Den tibetského mnicha začíná brzy ráno meditací. Meditace pomáhá klidnit mysl a uvolňovat napětí. Sedí v tichosti, zavřou oči a soustředí se na svůj dech. Pomalé a hluboké dýchání aktivuje parasympatický nervový systém, který pomáhá snižovat úroveň stresu a uvolňuje tělo.

Jak to aplikovat do vašeho života:

Začněte svůj den pětiminutovou meditací. Najděte si klidné místo, sedněte si pohodlně, zavřete oči a soustřeďte se na svůj dech. Snažte se myšlenky jen pozorovat, aniž byste je hodnotili. Postupně můžete čas meditace prodloužit podle svého uvážení.

Fyzická cvičení

Tibetským mnichům není cizí ani fyzická aktivita. Pravidelně praktikují jógu nebo specifické sady cvičení známé jako „Tibetské rituály“. Tyto cviky jsou zaměřeny na rozvíjení flexibility, síly a vytrvalosti, zároveň podporují energetický tok v těle.

Začleňte do svého ranního režimu krátkou sadu jógových pozic nebo protahovacích cviků. I deset minut denně může mít pozitivní vliv na vaši fyzickou i psychickou pohodu.

Příjemné probuzení

Tibetský mnich začíná svůj den bez náhlých pohybů nebo stresu. Pomalu se probouzejí, věnují čas vstávání z postele a uvědomění si svého těla a ducha. Tento proces pomáhá zachovat klidnou mysl připravenou na výzvy dne.

Nastavte si budík o několik minut dříve, abyste nemuseli ráno spěchat. Dopřejte si čas na pomalé vstávání, protažení a uvědomění si nového dne.

Pozitivní afirmace

Tibetští mnichové často začínají svůj den modlitbami nebo zpěvy, které mají za cíl posílit pozitivní myšlení a úmysly na nadcházející den. Tato praxe jim pomáhá udržet pozitivní a soucitný postoj vůči sobě i ostatním.

Najděte si afirmace, které rezonují s vašimi cíli a hodnotami. Opakujte je každé ráno, abyste nastavili pozitivní tón pro celý den.

Začleněním těchto rituálů do vašeho ranního režimu můžete objevit klid a vyrovnanost, která vám pomůže zvládat každodenní výzvy s lehkostí a gracií. Tibetský přístup k ranním rituálům není jen o fyzických cvičeních. Jde o celkové uvědomění a harmonii těla, mysli a ducha, které vám může pomoci žít plnější a šťastnější život.

Související články

Zdroj: marybethhazeldine.medium.com