Bílé pečivo je základ našeho jídelníčku
Bílé pečivo je nedílnou součástí našeho jídelníčku a jinak tomu není ve většině zemích světa. Bílá mouka se stala základní surovinou pro výrobu víceméně veškerého pečiva a málokdo si uvědomuje, že našemu tělu tím velkou službu nepokazujeme. Dříve vzácná bílá mouka nám nyní huntuje tělo.
Poslechněte si, co říká o pečivu renomovaný český výživový poradce Petr Havlíček v příspěvku z YouTube kanálu Rozum v troubě.
Mouka a reakce těla na bílé pečivo
Problém bílé rafinované mouky spočívá v tom, že jsme ji zbavili téměř veškeré vlákniny a dalších nutričně zajímavých látek. Vláknina neslouží tělu jen k pročištění útrob, ale také zpomaluje trávení a tím i rychlý vzestup hladiny krevních cukrů, které sacharidy způsobují.
Výrobky se mohou mírně lišit, ale obecně je v každém gramu mouky cca 0,7 až 0,8 gramu sacharidů. Dá se tedy jednoduše zobecnit, že mouka představuje výhradně sacharidy. Kromě cukrů se najde v mouce i troška bílkovin, minerály jako železo, vápník a vitamin B1, B2 a B3.
Český web zabývající se zdravím rehabilitace.cz uvádí konkrétní čísla a vypichuje, že bílá mouka je oproti celozrnné ochuzena o „19% bílkovin, 36% tuků, 63% solí, 54% vápníku, 50% fosforu, 70% železa, 77% zinku, 100% karotenu, 50% vitaminu B2, 85% vitaminu B1 a 98% vlákniny. Navíc, v bílé mouce se sacharidy nevážou na vlákninu, ale rychle uvolňují, a způsobují náhlou a velkou produkci inzulínu, s následnou hypoglykémií."
Bílé pečivo je tedy potravinou plnou cukrů a má také vysoký glykemický index. Častá či pravidelná konzumace potravin s vysokým glykemickým indexem vede nejen k zvyšování hladiny krevních cukrů, ale dlouhodobě také k ukládání tuku v těle, vzniku obezity či cukrovky 2.typu.
Bílé pečivo ale jíme od malička, a přesto nepadáme mrtví jako mouchy. Bílou moukou se nepředávkujete, ale v dlouhodobém výhledu je stejně škodlivá jako kouření cigaret a také návyková.
Jak je to možné? Potraviny s vysokým glykemickým indexem jako bílé pečivo jsou spojovány s obezitou. Ta je momentálně považovaná za celosvětový problém a jedním z nejčastějších důvodů úmrtí, přitom jde o řešitelný problém, kterému se dá předcházet a zcela vyhnout. Obezita nicméně předehnala i onemocnění spojená s kouřením.
Nejde však jen o kila navíc. Nadměrná konzumace bílého pečiva i u štíhlých lidí napomáhá vzniku zánětlivých chronických onemocněních, a to především kardiovaskulárního systému, ale i dalších orgánů v těle.
Jaké pečivo upřednostňovat?
Co to znamená ve finále? Pokud můžete, volte celozrnné pečivo. V případě, že není zbytí, snažte se konzumovat méně bílého pečiva, jelikož i na množství rozhodně záleží.
Při nákupu potravin ale můžete zjistit, že najít celozrnné pečivo není tak snadné, jak byste čekali. U mnohého pečiva totiž naleznete velmi zavádějící název „cereální“. Cereálie či cereální je potravina vyrobená z obilovin.
Slovo cereální nemá jiný než tento význam a v žádném případě nejde o potraviny vyšší kvality či takové, které by se vyráběly z celozrnné mouky. Zatímco cereálními výrobky se pulty jen hemží, těch celozrnných je opravdu jen velmi málo a ani na tmavší barvu pečiva nelze spoléhat. Také označení vícezrnný čili multigrain nesvědčí o použití celozrnné mouky, ale o takové, která je z několika druhů obilovin.
Zdroje: sourdough.co.uk, rehabilitace.info