Na řebříček se tak trochu pozapomnělo, přitom jeho účinky pro lidské zdraví jsou nedocenitelné. Pomůže dětem i dospělým, mužům i ženám všech věkových kategorií. Zlepšuje trávení i oběh krve, pomůže zmírnit závratě, uleví při revmatismu a nachlazení. Ochrání ledviny před infekcemi, zahojí drobná poranění.

Ženská bylinka

Kdo by však měl mít řebříček stále po ruce nebo ideálně doma na zahrádce či v truhlíku, jsou ženy. Bylinka je univerzální léčivkou na různé gynekologické potíže, jakými jsou například nepravidelná menstruace, záněty vaječníků, výtok, pokles či výhřez dělohy, nezhoubné nádory. Ocení ji ženy v přechodu, kdy bylinkáři doporučují užívat čaj z řebříčku pravidelně. Dokáže zklidnit a pomoci při dalších nepříjemných projevech klimakteria.

Nenáročná na pěstování

Řebříček má několik druhů, některé se vyskytují běžně v přírodě jako plevel, vypěstovat se dá i na zahradě nebo doma v květináči. Můžete ho buď pěstovat ze semínek nebo si pořídit předpěstované sazeničky.

Menší druhy řebříčku se hodí do truhlíků na balkon nebo terasu a dobrá zpráva je, že nepotřebuje žádnou zvláštní péči. Řebříček je poměrně nenáročný, takže nevadí, když ho i několik týdnů nezalijete.

Semínka vysévejte během dubna a května, stačí je rozhodit po záhonu, za dva týdny už se objeví první klíčky. Součástí bylinkových záhonů bývá řebříček obecný, má však spoustu barevných variací a druhů, ty bývají zase vhodné do květinových záhonů. Vyberte mu slunné stanoviště, teplo, ani občas vyschlá půda mu nevadí. Avšak odrůda řebříček bertrám ocení i místo svého růstu blízko jezírka nebo jiné vodní plochy.

Sušte květy

První květy se objevují v květnu a až do září mohou vykvést a odkvést několikrát, proto je dobré květy během vegetačního období sbírat. Během sušení se nesmí dostat na slunce, buď pověste nať květem dolů a na vzduchu nechte uschnout nebo na květy použijte sušičku na bylinky - maximální teplota by v tomto případě měla být 35 °C. Řebříček pomáhá ve formě sedacích koupelí, připravuje se z něj i blahodárný čaj, ale i tinktura.

Řebříčkový čaj

  • Jednu vrchovatou lžičku sušených květů zalijte 250 ml vroucí vody a krátce vylouhujte. Sceďte a pomalu popíjejte, ideálně tři šálky denně. Můžete mírně přisladit i medem

Sedací koupel z řebříčku

  • Naložte 100 g natě řebříčku na noc do studené vody, druhý den zahřejte k varu a přilijte do koupele.

Tinktura z řebříčku

  • Květy řebříčku napěchujte láhev až po hrdlo a zalijte 40% alkoholem. Dva týdny nechte stát na slunci nebo v blízkosti topného tělesa.

Související články

Zdroje: pestitelka.cz, Bylinkovo.cz