Patříte mezi milovníky pravidelného popíjení čaje? Zařaďte do svého každodenního pitného režimu také voňavý odvar z řebříčku! Díky svým perfektním účinkům na lidské zdraví se tato bylinka používá v léčitelství již tisíce let. Řebříček je často využívaný i k ozdravným koupelím, hojivým mastičkám a obkladům.

Chcete se o řebříčku a jeho účincích dozvědět více? Podívejte se na zajímavé YouTube video na kanále Bylinkový ráj Michaela:

Zdroj: Youtube

Řebříček obecný neboli Achillea millefolium

Řebříček je poměrně známá vytrvalá bylinka, která svůj latinský název Achillea získala po hrdinovi trojských válek v řecké mytologii, Achillovi. Český termín vznikl podle tvaru lístků, které připomínají žebřík. Rostlina má typické shluky květů, tzv. chocholík a kvete zpravidla v bílém či narůžovělém odstínu. V přírodě však můžete narazit i na okrasné odrůdy, které mají květy nachové, purpurové či žluté. Pokud si řebříček v sezóně nasbíráte, sušte ho vždy na suchém a stinném místě. Bylinu skladujte v dobře uzavíratelné nádobě, aby zbytečně nenavlhla a nezačala plesnivět.

Čaj z řebříčku

K přípravě jednoho šálku čaje použijte 1 až 2 lžičky sušeného řebříčku, který zalijte ¼ l horké vody. Nechte v zakryté nádobě odstát 15 minut, čaj sceďte a popíjejte 3 x denně. Vzhledem k tomu, že je odvar lehce nahořklý, není od věci si ho osladit troškou medu.

Řebříček chrání játra

Játra jsou největší exokrinní žlázou v těle a životně nezbytným orgánem. Podílejí se na metabolismu základních živin a zároveň i na odbourávání nepotřebných a toxických látek. Bohužel je tento orgán často nevhodným životním stylem přetěžován, což často vede ke zhoršené funkci a mnohdy i k různým chorobám. Proto je důležité játrům občas ulevit a podpořit jejich regeneraci. Ideálním řešením je občasný detox. A právě řebříček je bylinkou, která játrům uleví, protože má velmi silný dezinfekční účinek. Stačí pravidelně popíjet čaj, který je plný užitečných hořčinů, silic a tříslovin.

Čistí krev i střeva

Řebříček je známý i tím, že čistí krev. Díky tomu se podílí i na snižování vysokého tlaku a je výborným pomocníkem pro všechny s kožními problémy. Bylinka také výborně léčí a hojí řezné a bodné rány a zastavuje krvácení. Díky obsaženým látkám má silné protizánětlivé a antibakteriální účinky a působí také antispasmaticky. Čaj z řebříčku také pročišťuje trávicí trakt a podstatně tak zlepšuje celý proces trávení.

Bylinka pro ženy

Řebříček je velice důležitou bylinkou pro ženy. A to nejen pro mladší ročníky, kterým pomáhá upravit nepravidelnou menstruaci a mírní menstruační bolesti, ale bylinka ulevuje i starším ženám v období klimakteria. Často je řebříček doporučován i při onemocněních dělohy. O bylince řekl své i farář Kneipp: „Ženy by se uchránily před mnohými těžkostmi, kdyby občas sáhly po řebříčku!“ Rostlina totiž obsahuje fytoestrogeny, které jsou dost podobné hormonům a usnadňují ženám zvládat hormonální výkyvy a mnohé zdravotní nesrovnalosti.

Související články

Zdroje: www.zdravi.euro.cz, www.bylinkyprovsechny.cz, www.prozeny.cz