Předškolní vzdělání nepřipravuje dítě jen na následující povinnou školní docházku, ale v podstatě na celý život. Správným výběrem mateřské školy zajistíte dítěti příjemný vstup do života a ušetříte si spoustu starostí. Podle čeho ale vybírat a na co si dát pozor?

Státní nebo soukromá?

Obecně se pravděpodobně setkáte se dvěma typy školek – státní a soukromé. Státní mateřské školy se řídí rámcovým vzdělávacím programem a jejich školné se pohybuje okolo 200 až 700 korun za měsíc. Soukromé mateřské školy bývají specificky zaměřené, nabízejí alternativní program a na jednoho pedagoga připadá menší počet dětí. Měsíčně se v tomto případě budete pohybovat od 2500 do 15000 korun. Ne všechny soukromé školky jsou v rejstříku škol. Když v něm nejsou, ptejte se proč? Podmínky pro vstup do rejstříku nejsou nedosažitelné. To že je školka v rejstříku je určitým puncem kvality, která je kontrolována z hlediska hygieny i pedagogických podmínek.

Rozmanitost nabídky: školky lesní, zdravé i jazykové

V dnešní době mají rodiče na výběr z obrovské škály různých typů mateřských škol, kdy každá z nich má svou vlastní filozofii a vzdělávací program. Rodiče tedy mohou kromě standardních mateřských škol volit z Montessori školek, kde výuka probíhá podle principu „Pomoz mi, abych to dokázal sám.“ V nabídce jsou dále Waldorfské školky, které vycházejí z antroposofie, důraz je kladen na citový a morální vývoj dítěte. Tzv. „zdravé školky“ jsou zaměřené zejména na zdravou stravu a dostatek pohybu, zdraví je zde zohledňováno i při tvorbě prostředí, programu a celkového způsobu života. Jazykové školy dají dětem základy cizích jazyků, mívají i zahraniční pedagogy. V lesních školkách očekávejte, že bude dítě trávit maximum času venku pod širým nebem, v lese, sadu nebo jinde ve volné přírodě. Další charakteristikou bývá to, že v lesních školkách děti nemají klasické hračky jako panenky, kočárky nebo auta. Děti si hrají s nestrukturovaným materiálem, který v lese najdou – klacky, šišky, listy. Na jeho zpracování používají nářadí – kladiva, pily, nože, lopaty.

Ověřte nejen dostupnost, ale i otvírací dobu

Důležitou součástí výběru mateřské školy je rozhodně místo. Nejpříjemnější pro rodiče i děti je určitě mít školku co nejblíže domovu, ideálně přes ulici. Bohužel to však není vždy možné a je nutné vybírat ze vzdálenějších možností. V tomto případě se sami sebe ptejte:

  • Existuje jednoduchý způsob, jak dítě každý den do školky dopravit?
  • Budeme chodit pěšky, jezdit autem nebo veřejnou dopravou?
  • Kolik času cesta zabere?

Mnoho rodičů také volí školku poblíž svého pracoviště. Tím si zjednoduší alespoň odpolední vyzvedávání a s dítětem stráví ještě další čas – čas cesty. Pozor si dejte i na otevírací dobu, která by měla korespondovat s vaší pracovní dobou. Převážná většina školek funguje od 7:00 do 17:00 hodin, ale není to pravidlem. U soukromých mateřských škol bývá otevírací doba individuální.

Komu dítě svěříte?

Nejlépe uděláte, když do školky zajdete na osobní návštěvu, mnoho školek nabízí dny otevřených dveří. Kromě toho, že si prohlédnete prostředí se určitě seznamte s učitelkou, která ve třídě učí. Bude-li vám na první pohled sympatická, pravděpodobně se s ní bude cítit dobře i váš potomek. Zjistěte si, zda mají pedagogové konzultační hodiny a dokážou vám poradit, kdyby nastal nějaký problém. Ověřte si, zda mají odpovídající vzdělání. Měřítkem kvality je také péče o tým školky. Jsou zaměstnanci v zaměstnaneckém poměru? Mají dovolenou nebo místo ní pracují jinde, aby pokryli náklady na své potřeby?

S čím a kde si budou děti hrát?

Aby vaše dítě bylo spokojené a cítilo se ve školce dobře, zohledněte při výběru také prostředí a vybavení školky. Je interiér z přírodních materiálů? Jaké bude mít dítě k dispozici pomůcky? S čím může dítě ve školce pracovat? Působí prostředí pozitivně? Je ve školce dostatek světla a prostoru? Je ve školce čisto? Jak působí vstupní prostory a šatna? Jak vypadá zahrada? Podívejte se, zda jsou informace na nástěnkách a na webových stránkách aktuální. Jak často se tam objevují informace?

Besídky, výlety, kroužky...

Mateřské školy se liší také svou aktivitou. Zjistěte si, jak časté je pořádání nejrůznějších akcí pro zpestření programu. Téměř každá školka pořádá mikulášskou nadílku a vánoční besídku, v některých se však můžete setkat s pravidelnými výlety do divadla, plaveckými výcviky, zájmovými kroužky, vystupováním dětí, různé slavnosti atd. Dobrým znamením je, když jsou do těchto akcí zapojování také rodiče, protože to naznačuje jejich pozitivní vztah s pedagogy.

Co prozradí jídelníček

Otázkou pro rodiče by mělo být, jak probíhá ve školce stravování. Má školka vlastní kuchyň nebo dováží odjinud? A je to z místa, kde vaří podle doporučení a předpisů pro děti? Jak vypadá jídelníček? Jak často dostávají děti najíst? Je jídlo zdravé? Některé mateřské školy si na výživě zakládají a děti si dokonce některé suroviny sami pěstují a sbírají. Je důležité budovat v dětech zdravou úctu k jídlu a tu si získají, když budou seznámeny s celý procesem jeho cesty na talíř. V Mateřské škole Semínko školce si například děti pěstují ředkvičky nebo pažitku.

Poradní hlas získáte od přátel i z internetu

Zeptejte se svých přátel, kteří již mají výběr za sebou, podle čeho se řídili a zda jsou s konečnou volbou spokojeni. Najděte si recenze na internetu. Známkou kvalitní mateřské školy jsou spokojení rodiče i děti.

Autorka článku je ředitelkou Mateřské školy Semínko, Toulcův dvůr (Praha 10)