Ředkvičky si spousta lidí spojuje spíše s jarním obdobím, možná dokonce s jedním ze symbolů nadcházejícího jara. Na tom není nic špatného. Málokdo ale ví, že tato mírně štiplavá zelenina se dá pěstovat i v podzimních měsících a sklízet ji můžete i o Vánocích. Co všechno ředkvičky umí a proč je pravidelně jíst?
Vitaminů není nikdy dost
Podzimní a zimní počasí je skutečnou zkouškou pro naši imunitu. Někteří se uchylují k pojídání kupovaných multivitaminů, jiní vsází na sílu přírody. My rozhodně doporučujeme tu druhou variantu. Pokud se stravujete pestře a dbáte na vyvážený jídelníček s dostatkem ovoce a zeleniny, věřte, že předražené tabletky nejsou potřeba. Samozřejmě sezónní ovoce a zelenina v tomto období nenabízí tak pestrou škálu, vy si ale můžete potřebné vitaminy předpřipravit do sklenic.
Slyšeli jste už o fermentované zelenině? Je skvělá, rychlá na přípravu a vitaminy se jen hemží. Zkuste si připravit fermentované ředkvičky, nachlazení a jiné neduhy nebudou mít šanci! Jednoduchý a rychlý postup najdete na videu Marthy Stewart na YouTube kanálu:
Ředkvičky si poradí s viry i bakteriemi
V obchodech seženete převážně ředkvičky červené, ovšem vy si můžete vypěstovat hned několik barevných variant. Přestože nejsou vzrůstem nijak velké, dokáží toho z hlediska vlivu na naše zdraví podle vědců nabídnout opravdu hodně.
Obsahují velké množství vitaminů. Za zmínku stojí „céčko“ a vitaminy skupiny B. Z minerálních látek jsou pak bohaté na vápník, hořčík, fosfor, draslík a síru – ta způsobuje onu typickou štiplavost v ústech. Ředkvičky jsou přirozeně protizánětlivé, poradí si s viry i bakteriemi. Konzumací této drobné zeleniny můžete výrazně podpořit léčbu dýchacích cest. Dokáží rozpouštět hlen a přispět k jeho vypuzení z těla. Zároveň bojují i proti plísním. Ať už se jedná o potíže v dutině ústní, nebo v zažívacím traktu.
Postaví se rakovině
Ředkvičky jsou opravdovou bombou pro naše zdraví. Některé studie prokázaly, že při pravidelné konzumaci mohou ředkvičky působit preventivně proti vzniku karcinomu plic a některých nádorů trávicího traktu. Zároveň mají blahodárný vliv na kognitivní funkce a činnost mozku. Glukofinolát, který je v zelenině obsažen, dokonce působí preventivně proti propuknutí Alzheimerovy choroby.
Teplé i studené
Drobná zelenina je poměrně variabilní. Chutná skvěle jen tak čerstvá, nic nepokazíte ani rychlou a šetrnou tepelnou úpravou. Navíc jsou ředkvičky takřka bez kalorií a podporují hubnutí. Pokud tedy bojujete s přebytečnými kily, ředkvičky mají ve vašem jídelníčku rozhodně zelenou.
Zdroje: ncbi.nlm.nih.gov, www.vimcojim.cz, www.idnes.cz