Rehmánie čili čínský náprstník

Zázrak čínské medicíny se Rehmannia glutinosa. Do češtiny se překládá jako náprstník, ale také jako rehmánie lepkavá či čínská. Je to bylinka známá především v Asii, svými růžovo nachovými květy se skutečně podobá i u nás rostoucímu náprstníku. Rostlina je pokryta hustými chloupky, které právě způsobují její lepkavost a dosahuje výšky přibližně 30 cm.

Tato poměrně malá rostlina má však dužnatý kořen a je to právě tento, který se používá jak v čínské tradiční medicíně, tak indické Ájurvédy. Léčivka má velmi široké použití a užívá se ve formě odvaru nebo tinktury.

Ač je to docela hezká květina, víc než vzhled proslavili rehmánii její léčivé účinky. Bylinka se používá samotná nebo v kombinaci s dalšími k pročištění jater a podpory jejich funkcí, s tím souvisí také krvetvorba a případné léčení anémie. Rehmánie však také podporuje zdraví kostí a kloubů, pozitivně působí i na imunitní systém a tradičně se jí také léčí diabetes.

Má se za to, že rostlina má velmi široké pole záběru a skutečně ovlivňuje pozitivně celý organismus. Pokud jde konkrétně o játra, bylinka by měli podpořit ozdravení tohoto orgánu, pročištění a regeneraci, navíc léčivka působí patrně i preventivně a do jisté míry může játra chránit, obsahuje totiž i mnohé antioxidanty.

Rehmánie by měla podpořit zdraví celého oběhového systému a tím zajistit dobré okysličení organismu. Navíc napomáhá také regulovat krevní cukry, což je velmi výhodné především při cukrovce.

Co říká o rehmánii věda?

Jak už to, tak bývá, odborníci se i o tuto potencionálně velmi zajímavou léčivku zajímají a publikovány byly již stovky malých studií, které se více či méně rehmánie týkaly. Není však jasné, zda budou účinky stejné i u lidí, jelikož jde především o bádání prováděných na živočiších.

V publikaci Journal of Ethnopharmacology z roku 2008 je doslova uvedeno, že „v posledních desetiletích bylo provedeno velké množství chemických a farmakologických studií o Rehmannii glutinosa.

V bylině bylo nalezeno více než 70 sloučenin včetně iridoidů, sacharidů, aminokyselin, anorganických iontů a dalších stopových prvků. Studie ukazují, že Rehmannia glutinosa a její účinné látky mají široké farmakologické účinky na krevní systém, imunitní systém, endokrinní systém, kardiovaskulární systém a nervový systém."

Online magazíny zaměřené na zdraví využívající vědecky ověřené závěry přiznávají rehmánii především účinky na obranyschopnost těla a nervový systém. Má se za to, že rostlina zmírňuje bolesti a odtoky.

Potvrzení těchto účinku nabízí například studie výsledků 30 bádání týkajících se rehmánie. „Rehmanniae Radix, účinná léčba pacientů s různými zánětlivými a metabolickými onemocněními: Výsledky přehledu korejských publikací“ z roku 2017.

I když nejsou vědou zatím potvrzené veškeré účinky bylinky, nutné je vzít v potaz že se její užívání rozhodně v organismu projevuje, a to teoreticky také negativně. Možný je výskyt alergie, poklesu krevního tlaku, interakce s léky či vliv na hormonální hladinu. Z těchto důvodů by se měli zdržte konzumace těhotné a kojící maminky, ale také lidé s chronickým onemocněním.

Související články

Zdroje: mdbiowellness.com, webmd.com