Vědci z Fakulty jaderné a fyzikálně inženýrské ČVUT vydali doporučení, jak nouzově sterilizovat respirátory, které mají poskytnout lepší ochranu než běžné roušky.

  • Na prvním místě doporučují pasterizaci. Suchý ohřev při teplotě 60-70 °C po dobu několik desítek minut je nutný ke zničení viru, který se případně zachytil ve filtračním systému respirátoru.
  • Pokud se bojíte spálení respirátoru, můžete použít vyvařování, které používaly k dezinfekci i naše babičky.
  • Respirátor bez kovových částí můžete vložit také do mikrovlnné trouby a po dobu 3-5 minut ho nechat ohřívat. Předem ho ale trochu navlhčete, aby nedošlo ke vzplanutí.
  • Nejjednodušší varianta je dezinfekce běžnými dezinfekčními prostředky. Zde však vědci upozorňují na fakt, že se může snížit filtrační schopnost respirátoru. (Zdroj: www.fjfi.cvut.cz)

Šéf oddělení chemie a fyziky aerosolů Vladimír Ždímal z Ústavu chemických procesů AV ČR doporučuje zakoupit sadu sedmi respirátorů. „Domnívám se, že pro běžnou populaci, která se pohybuje v méně rizikových prostředích typu MHD nebo obchody, je možné použít ochranné pomůcky opakovaně. Na každý den mějte jeden respirátor. V pondělí si vezměte ten na pondělí, v úterý na úterý, a tak to střídejte. Virus totiž nepřežije v aktivní infekční formě dlouho," zmiňuje vědec v rozhovoru pro Deník.cz (Zdroj: www.denik.cz) Upozorňuje však, že pokud jsou respirátory špinavé, měly by se hned vyhodit. Častou dezinfekci také nedoporučuje, jelikož se funkce ochranných pomůcek snižuje.

Jak dlouho respirátor používat?

Ani Národní institut pro bezpečnost a ochranu zdraví při práci konkrétně neříká, za jakou dobu máme respirátor zlikvidovat. Doporučuje ho vyměnit, pokud se na zadní straně kondenzuje vlhkost, je znečištěný sekrety nebo jste byli v kontaktu s nemocným. Upozorňuje však, že jen správně nasazený a čistý respirátor zachytí nežádoucí částice viru. (Zdroj: www.cdc.gov)