Roušky a respirátory se staly naší běžnou pomůckou
Zdroj: Kinga / Shutterstock.com

Jak dezinfikovat respirátory. Kolikrát je můžeme použít při správné péči?

Roušky a respirátory se staly naší běžnou pomůckou, skrze kterou se snažíme bojovat proti různým onemocněním. Abychom z této války vyšli jako vítězové, je třeba se o ochranné pomůcky starat. Jak? Některá doporučení mohou překvapit.

Vědci z Fakulty jaderné a fyzikálně inženýrské ČVUT vydali doporučení, jak nouzově sterilizovat respirátory, které mají poskytnout lepší ochranu než běžné roušky.

  • Na prvním místě doporučují pasterizaci. Suchý ohřev při teplotě 60-70 °C po dobu několik desítek minut je nutný ke zničení viru, který se případně zachytil ve filtračním systému respirátoru.
  • Pokud se bojíte spálení respirátoru, můžete použít vyvařování, které používaly k dezinfekci i naše babičky.
  • Respirátor bez kovových částí můžete vložit také do mikrovlnné trouby a po dobu 3-5 minut ho nechat ohřívat. Předem ho ale trochu navlhčete, aby nedošlo ke vzplanutí.

Nejjednodušší varianta je dezinfekce běžnými dezinfekčními prostředky Nejjednodušší varianta je dezinfekce běžnými dezinfekčními prostředky Zdroj: Maridav / Shutterstock.com

  • Nejjednodušší varianta je dezinfekce běžnými dezinfekčními prostředky. Zde však vědci upozorňují na fakt, že se může snížit filtrační schopnost respirátoru. (Zdroj: www.fjfi.cvut.cz)

Šéf oddělení chemie a fyziky aerosolů Vladimír Ždímal z Ústavu chemických procesů AV ČR doporučuje zakoupit sadu sedmi respirátorů. „Domnívám se, že pro běžnou populaci, která se pohybuje v méně rizikových prostředích typu MHD nebo obchody, je možné použít ochranné pomůcky opakovaně. Na každý den mějte jeden respirátor. V pondělí si vezměte ten na pondělí, v úterý na úterý, a tak to střídejte. Virus totiž nepřežije v aktivní infekční formě dlouho," zmiňuje vědec v rozhovoru pro Deník.cz (Zdroj: www.denik.cz) Upozorňuje však, že pokud jsou respirátory špinavé, měly by se hned vyhodit. Častou dezinfekci také nedoporučuje, jelikož se funkce ochranných pomůcek snižuje.

Šéf oddělení chemie a fyziky aerosolů doporučuje zakoupit sadu sedmi respirátorů Šéf oddělení chemie a fyziky aerosolů doporučuje zakoupit sadu sedmi respirátorů Zdroj: AlexeyRyumin / Shutterstock.com

Jak dlouho respirátor používat?

Ani Národní institut pro bezpečnost a ochranu zdraví při práci konkrétně neříká, za jakou dobu máme respirátor zlikvidovat. Doporučuje ho vyměnit, pokud se na zadní straně kondenzuje vlhkost, je znečištěný sekrety nebo jste byli v kontaktu s nemocným. Upozorňuje však, že jen správně nasazený a čistý respirátor zachytí nežádoucí částice viru. (Zdroj: www.cdc.gov)

Akční letáky