obrázek z archivu ireceptar.cz
Zdroj: Archiv ireceptar.cz

Rhodiola, rozchodnice: elixír rovný žen-šenu lze pěstovat na skalce

Rozchodnice růžová (Rhodiola rosea) je osvědčený přírodní adaptogen, který organismu pomáhá vyrovnávat se se stresem, dodává vitalitu a chrání zdraví. Je považována za stejně účinnou, jako legendární žen-šen. Ovšem na rozdíl od ženšenu ji můžete snadno pěstovat i na zahradě, třeba na skalce.

Rozchodnice je skvělým „dopinkem“ především ve vyšším věku. Její pomoc ale ocení i lidé v rekonvalescenci, příliš přetížení, vyčerpaní a vystavení stresu. Stimuluje imunitní systém, podporuje paměť a dobrý sluch, odstraňuje únavu, posiluje nervový systém a urychluje uzdravování po nejrůznějších onemocněních. Navíc chrání játra, detoxifikuje organismus a snižuje hladinu krevního cukru. Účinné látky rozchodnice jsou, stejně jako u žen-šenu, koncentrovány v kořeni.

Cenné obsahové látky

Rozchodnice růžová obsahuje prospěšné flavonoidy – silné antioxidanty, dále silici, kyselinu kávovou, gallovou, citrónovou a další, mnoho minerálů a stopových prvků včetně vzácného manganu.

Povzbudivé vlastnosti na organismus mají na svědomí především všestranně působící glykosidy, například rhodiolosid.  

rhodiola rhodiola Zdroj: Archiv ireceptar.cz  

Pěstování na skalce, na záhonu, v květináči

obrázek z archivu ireceptar.cz obrázek z archivu ireceptar.cz Zdroj: Archiv ireceptar.cz

Kořeny sklízíme až ve třetím roce života rostliny, na podzim.  

Rozchodnice pochází z Altaje. Je to vznosná, půlmetru vysoká, vzpřímená rostlina s dužnatými listy. Pěkně kvete, výrazná květenství jsou oranžovočerená. Sazeničky bývají k dostání například na výstavách zahrádkářů či ve specializovaných  zahradnictvích s exotickým sortimentem.

  • Rozchodnici můžeme pěstovat na skalce, neboť se jí daří v kamenité, propustné půdě. Její reakce může být slabě zásaditá, neutrální i slabě kyselá.
  • Má ráda dostatek slunce.
  • Bude prospívat i ve velkých nádobách či kamenných korytech s dobrým odtokem vody.

 

 

Akční letáky