Olej se získává lisováním za studena ze semen

skočce obecného (Ricinus communis), prudce jedovaté látky se odstraní zahříváním a olej pro kosmetické účely je tak naprosto bezpečný. Pokud sníte o hebké a hydratované pokožce bez jizev a vrásek, pevných a nelámavých nehtech, hustých řasách či bujné hřívě vlasů, je ricinový olej to pravé pro vás.

Zázračný pro pokožku

Ricinový olej je vynikající prostředek pro péči o pokožku celého těla, regeneruje ji, hojí a vyživuje do hloubky. Skvělý je zejména pro suchou a namáhanou pleť, pokožku hydratuje a zjemňuje. Ošetření olejem si zaslouží zvláště místa, která jsou nejvíce vystavena vnějšímu prostředí a účinkům slunečních paprsků, jako oblast dekoltu a krku. Zjemňující působení ricinového oleje je ideální pro ošetření ztvrdlé kůže na loktech nebo patách. Předem však zkuste natřít olejem malý kousek kůže, abyste vyloučili případnou alergickou reakci organismu.

  • Tip: Olej je velmi viskózní, pro aplikaci na tělo ho nařeďte jiným přírodním olejem, například olejem z dýňových semínek nebo kokosovým olejem. Po 20 minutách se osprchujte

Jizvy a vrásky nemají šanci

Aplikací ricinového oleje preventivně chráníte pleť před vznikem známek stárnutí, podporuje tvorbu keratinu a elastinu, které udržují pokožku mladistvou. Proniká do všech vrstev kůže, neucpává póry, vzniklé vrásky redukuje a zpomaluje tvorbu nových, dobře také odstraňuje pigmentové skvrny. Stačí vmíchat pár kapek ricinového oleje do pleťového krému a nanést na pokožku před spaním, nebo jemně vmasírovat olej přímo na pleť obličeje.

Hojivý vliv ricinového oleje se plně projeví při léčbě jizev, ať už drobných povrchových, hlubokých pooperačních, nebo strií. Čistý olej aplikujte na jizvu a vmasírujte, nejlépe je začít s ošetřováním jizvy co nejdříve, ale i staré jizvy díky oleji zmírní viditelnost a barevně se sjednotí s okolní pokožkou.

  • Tip: Zábal z ricinového oleje lze také využít k prevenci vzniku strií, nanášejte směs ricinového a mandlového oleje v poměru 1:2 jednou denně.

Péče o vlasy, obočí i nehty

Účinné látky z ricinového oleje působí blahodárně také na vlasy, řasy a nehty. Na suché a poškozené vlasy nebo roztřepené konečky aplikujte zábal z ricinového oleje, pro větší účinek vmasírujte až ke kořínkům. Vlasy zabalte pod igelitovou fólii a ručník a vydržte asi 30 minut, poté smyjte vodu i šampónem. Opakujte několikrát týdně, výsledkem budou husté, zacelené vlasy s větším objemem.

Bílkoviny, vitamíny a mastné kyseliny obsažené v ricinovém oleji představují výživný koktejl, který dokáže posílit obočí i řasy. Pomocí štětečku nebo tyčinky naneste olej do obočí a k řasám a nechte působit, nejlépe přes noc. Po několika dnech objevíte nový vznikající porost a do měsíce budete mít svůdné husté řasy.

Křehké a lámavé nehty posílíte vmasírováním kapky směsi ricinového a olivového oleje ke každému nehtu.

  • Tip: Ricinový olej by se neměl dostat do očí, řasy potřete od prostředka ke konečkům a malé množství oleje aplikujte přímo ke kořínkům řas.

Ricinový olej nejen v kosmetice

Silných protizánětlivých a antibakteriálních účinků oleje využívá i lidové léčitelství. Zábaly z ricinového oleje se doporučují při obtížích pohybového aparátu, jako jsou bolesti svalů a kloubů.

Masáž olejem je také vhodná pro zrychlení činnosti lymfatických uzlin a předcházení celulitidě, tělo snadněji vylučuje toxické látky, nezadržuje v sobě vody, dochází k posílení a zpevnění pokožky.

Při výskytu bradavic nakapejte dvakrát denně pár kapek oleje do postižené pokožky, bradavice se bude zmenšovat, až postupně vymizí.

Ricinový olej má bohaté využití, nedoporučuje se však užívat vnitřně, má silně projímavé účinky a laik by si mohl snadno přivodit vážné potíže. Někdy se k němu uchylují těhotné ženy, pití ricinového koktejlu má údajně přivodit rychlejší a snadnější porod.

  • Zajímavost: Kromě kosmetiky a léčitelství má ricinový olej široké uplatnění v průmyslu, při výrobě mýdel, maziv, nátěrových a pohonných hmot.