Ochlazení ve vodě je v teplém počasí vítaným vysvobozením z objetí pálícího slunce. I v nejčistší vodě se však skrývají drobné organismy, které nám mohou po koupání pěkně znepříjemnit život.

Zelená voda není vždy nebezpečná

Každoročně se v médiích objevují výstrahy před vodními plochami, které obsahují velké množství sinic. Tyto prastaré organismy mají jednu velkou zásluhu – vytvářely a vytvářejí kyslík a tak podstatně přispívaly ke vzniku dnešní atmosféry. Bohužel, v současnosti jsou obecně známy pro nepříjemné následky, které způsobuje koupání ve vodě obsahující sinice. Některé skupiny sinic vylučují toxiny způsobující alergie, vyrážky, přivodí zarudnutí očí, někdy dokonce střevní či žaludeční potíže, bolesti hlavy i vážnější zdravotní problémy. Koupání ve vodě s přemnoženými sinicemi bychom se proto měli raději vyhnout, případně se koupat jen krátce a potom se osprchovat v čisté vodě. Za přemnožení sinic ve vodě může narušená rovnováha živin v přírodě, hlavně zbytky hnojiv a pracích prášků, které se dostávají do rybníků a takto pohnojená voda je skvělou příležitostí pro sinice.

Sinice nebo řasy?

Ne vždy ale zelená voda musí znamenat riziko. Na zvýšený obsah sinic vás nejlépe upozorní tzv. vodní květ, tedy masa drobných zelených částeček při hladině rybníka. Připomínají zelenkavou krupičku nebo drobné jehličí a objevují se hlavně koncem letní sezóny.

Určit, zda voda obsahuje sinice nebo pouze řasy, dokážete orientačně i sami. Přítomnost sinic prozradí tzv. Maršálkův test: naplňte plastovou láhev zkoumanou vodou a nechte asi dvacet minut stát v klidu na světle. Pokud se za tuto dobu vytvoří na hladině v lahvi zelený povrch a voda zůstane čirá, jedná se o sinice. Zůstane-li voda zeleně zakalená v celém objemu, jsou ve vodě přítomny převážně zelené řasy. I tak se ale necachtejte příliš dlouho a po návratu domů se raději umyjte v čisté vodě.

Mikroby, viry a parazité

Co se týká virových onemocnění, v bazénech se nejčastěji setkáme s původci bradavic. Ve všech typech koupacích vod se pak mohou skrývat pro člověka potenciálně nebezpečné patogenní bakterie. Často se sem dostávají prosakováním odpadních vod, jsou spláchnuty při deštích nebo jejich zdrojem mohou být ostatní koupající. Při koupání nejčastěji hrozí bakterie způsobující průjmová onemocnění nebo ty, které přivodí kožní problémy. Riziko nákazy stoupá s délkou pobytu ve vodě, při opakovaném koupání po více dnů a při náhodném polykání vody.

Skrz znečištěnou vodu se do vašeho těla dostane i lamblie střevní (Giardia intestinalis) způsobující střevní infekce projevující se břišními křečemi, nadýmáním, nevolností a záchvaty vodnatého průjmu. Nepříjemné potíže způsobují cerkárie (larvální vývojové stadium motolic). Jejich vajíčka přenášejí vodní ptáci a dál se vyvíjejí v teplé vodě v těle plžů a poté se uvolňují a pronikají přímo do kůže konečného hostitele (ptáci). Při průniku do lidské kůže hynou, způsobují ale nepříjemné svědivé vyrážky. Největší riziko nákazy je v mělkých teplejších vodách, kde se vyskytují oba hostitelé (plži, ptáci).

Jak minimalizovat riziko

Ve veřejných bazénech je voda pravidelně kontrolována a testována, jedná se tedy o bezpečné prostředí pro koupání při dodržení základních hygienických zvyklostí. I řada vodních ploch pro koupání ve volné přírodě je pravidelně testována na přítomnost nejčastějších patogenů. Jedná se hlavně o povrchové vody užívané ke koupání a koupaliště ve volné přírodě. Jejich seznam i s aktuálními výsledky o čistotě vody najdete na stránkách Ministerstva zdravotnictví. Na ostatních vodních plochách není voda voda sledována a laboratorní rozbory se neprovádějí. Nekoupejte se nikdy ve vodě očividně znečištěné odpadními vodami, dbejte doporučení hygieniků a pokud sami trpíte nějakým infekčním onemocněním, koupání si odpusťte.