Dlouhé sezení je pro lidský organismus doslova zkáza. Prokazatelně souvisí s vyšším rizikem mnohých nebezpečných onemocnění, které mohou vést i k předčasné smrti. Fyzická nečinnost byla Světovou zdravotnickou organizací identifikována jako čtvrtý největší rizikový faktor, který může zkrátit lidský život.

Proč byste měli méně sedět? Podívejte se na YouTube video na kanálu Jirka vysvětluje věci:

Zdroj: Youtube

Kolik hodin sezení představuje riziko

Na toto téma proběhlo v posledních letech mnoho výzkumů. Například vědci z Osla a Leicesteru sledovali 36 tisíc osob v průběhu 6 let. Jedinci, kteří seděli během dne více než 9 hodin denně v kuse, umírali dvakrát častěji. Došlo se k závěru, že sezení více než 9 hodin denně podstatně zvyšuje riziko předčasného úmrtí, a to až dvojnásobně.

Pohyb je nezbytný

Co s tím? Z výzkumů plyne, že náš organismus potřebuje každý den 5 hodin pohybové aktivity nebo ½ hodiny středně zátěžového pohybu. Nejlepší variantou je běh, jízda na kole nebo svižná chůze.

„Výsledky jsou výborné pro širokou veřejnost. Naznačují, že není nezbytné sportovat jako o duši, ale stačí nesedět déle než devět hodin v kuse. Denně přitom stačí půl hodiny intenzivního pohybu, aby se riziko předčasného úmrtí výrazně snížilo,“ tvrdí profesor Tom Yates z University of Leicester.

Jak správně sedět

Když už musíte dlouhodobě sedět, je potřeba zaujímat správnou polohu. Pokud sedíte nesprávně, třeba s nohou přes nohu, dočkáte se tak akorát bolesti zad. Kolena by měla svírat úhel minimálně 90 stupňů. Proto dbejte na správně nastavenou výšku sedáku vůči výšce stolu. Pánev by měla být o něco výše než kolena, ideálně vodorovně se zemí. Nikdy však nezapomínejte na vzpřímený hrudník, zasazená ramena a tím pádem i lopatky. Navíc se vám bude i lépe dýchat. Ruce si položte na stůl a dívejte se s narovnanou hlavou přímo před sebe.

Vhodný typ židle či křesla

Pokud jste nuceni trávit na židli značnou část dne, měli byste sedět i na kvalitní židli. Nemusíte však zbytečně lpět na nejdražších vymoženostech. Důležité je, aby vám židle umožňovala správný posed a zároveň pocit pohody. Můžete mít sebelepší ergonomickou židli podle posledních trendů, ale pokud na ní sedíte nesprávně, koledujete si o nemalé problémy se zády.

Možná rizika

Největšími hrozbami, které dlouhé sezení přináší, jsou choroby kardiovaskulárního systému, cukrovka a mnohdy i rakovina. Sedavý způsob života je také častou příčinou velkého počtu chronických onemocnění.

Související články

Zdroje: www.fortune.com, www.edition.cnn.com, www.bety.cz