Rostlinné oleje pro chuť i zdraví: olivový, lněný, sezamový, dýňový…
29. 11. 2010

Rostlinné oleje pro chuť i zdraví: olivový, lněný, sezamový, dýňový…

Za studena lisované rostlinné oleje jsou velkým přínosem pro zdraví. Pomáhají tělu fungovat tak, jak má, dodávají mu nezbytné látky. Každý olej má však odlišné složení i účinky. Víte, který bude prospívat právě vám? A jakým druhům se naopak vyhnout?

Konzumace pouze jednoho druhu oleje, ač zdravého, vede   k nerovnováze v příjmu jednotlivých mastných kyselin, které jsou stěžejními látkami pro zdraví a optimální funkci našeho organismu. Proto je dobré různé oleje střídat a vhodně kombinovat. Co obsahují a dovedou jednotlivé druhy?

Olivový olej, zázračný dar středomoří

Olej, bez nějž by neexistovala italská kuchyně, si pomalu získává místo i v naší. Je to dobře, protože je důležitým zdrojem kyseliny olejové i linolové.

  • Olejové kyseliny obsahuje 55-83 %
  • Linolové 7-21 %
  • alfa-linolenové nejvýše 0,9 %, tu je tedy třeba zajistit i z dalších zdrojů.
  • Dále obsahuje vitamíny E, A, karoteny a chlorofyl.

Již z dob Antiky je známo, že pomáhá snižovat krevní tlak i cholesterol, posiluje srdce, a moderní výzkumy to jen potvrzují.

Tento olej je velmi vhodný pro studenou kuchyň, ale díky jeho teplotní stabilitě slouží i k poměrně zdravé tepelné úpravě pokrmů. Dopřejme si italské speciality, jako je nasucho opečená topinka či houska, kterou si místo máslem pokapeme olivovým olejem. Tělu prospěje mnohem více než ten „nejzdravější“ margarín.  Olivový olej je také výborný do salátů, můžeme do něj nakládat bylinky, je základem bazalkového pesta.

Slunečnicový olej

  • Obsahuje 14-65 % olejové kyseliny
  • 40-75 % linolové kyseliny
  • pouze nepatrné množství alfa-linolenové kyseliny.

Pro zdraví je  jistě prospěšnější než živočišný tuk, ale pozor na to, že jeho stálá konzumace také vede k nerovnováze v příjmu mastných kyselin – obsahuje hodně kyseliny linolové, ale málo alfa linoleové. Proto je vhodné jej důsledně střídat i s jinými oleji.

Lněný král mezi oleji

  • Tento olej obsahuje až 58% kyseliny alfa-linoleové, která je v rostlinných olejích spíše vzácnější a přitom pro zdraví velmi potřebná.
  • Dále obsahuje 16% kyseliny linolové.
i

Vysoká koncentrace kyseliny alfa-linoleové může být užitečná při autoimunitních onemocněních jako je revmatoidní artritida.

Lněný olej je svým složením zcela výjimečný. Takto vysoký podíl kyseliny alfa-linolenové, která je většinou v menšině, poskytují už jenom tučné ryby. Lněný olej má díky svému optimálnímu složení silný efekt na snižování cholesterolu a zároveň zabraňuje shlukování krevních destiček.

Lněný olej lze používat za studena do salátů, nebo užívat jako medicínu jednou až dvakrát denně po lžičce. Příjemným vedlejším efektem při jeho užívání je i odstranění zácpy, pečuje také o sliznice trávicího traktu.

Ořechový olej

Až 15% vzácné alfa-linolenové kyseliny také obsahuje olej z vlašských ořechů. Tento výrazný a aromatický olej skvěle dochutí salát s ořechy, například s pikantní roketou a kousky plísňového sýra.

Jemný sezamový olej

Tento olej kromě  nenasycených mastných kyselin obsahuje významné množství vápníku, dále vitaminy A, E, a lecitin. V orientu nesmí chybět v řadě sladkostí, vyrábí se z něj i chalva, je rovněž součástí cizrnové pasty – humusu, která si získává oblibu i u nás.

Podobně je na tom i olej mandlový, užívaný spíše v kosmetice, který je ale pro obsah mastných kyselin a vápníku velmi prospěšný i při vnitřním užití.


Voňavý a černý dýňový olej

Kromě množství nenasycených mastných kyselin obsahuje tento cenný olej i velké množství zinku, dále vitaminy skupiny B a lecitin.  Zinek je nezbytný pro celkové zdraví, dobrou funkci imunitního systému, zdravou pleť i vlasy, jeho dostatek je důležitý i při alergických onemocněních. Doporučován je také při problémech s prostatou, u žen zmírňuje obtíže v klimakteriu.

 

Jedním z nejbohatších přírodních zdrojů vitamínu E je zase olej z pšeničných klíčků.  Lžička denně prospěje zdraví.


Vzácný pupalkový olej nejen pro ženy

Při vnitřním podávání působí především při léčbě alergií, ekzémů, snižuje riziko arteriosklerózy, posiluje obranyschopnost organismu, pomáhá při regulaci menstruačního cyklu, mírní příznaky PMS a je výborný při klimakterických obtížích i při jejich prevenci.

Lze jej zakoupit v kapslích, ale i v tekuté formě - jeho chuť není nijak špatná.

 

Černé ovce mezi oleji

Pozor na to, že ne všechny rostlinné oleje jsou lékem, a alespoň při vnitřním užití.  Spíše jako živočišný tuk bude na naše zdraví působit olej kokosový, nevhodný je také olej palmový.

Autor Jana Bucharová.

Vložte nový komentář jako nepřihlášený uživatel nebo se přihlaste.
Povinné položky jsou označeny *

Napište číslicí výsledek příkladu: třiplusdevět = 

Pokud jste již registrováni na iReceptáři, přihlaste se svým uživatelským jménem a heslem.
Povinné položky jsou označeny *

Diskuse

vložit dotaz »

Kokosový olej

(VWPsQNuBWkBwQmT6hwEjEKC6jWmLIcd_~7bMQMvaVWR), 27. 6. 2016, 22:20

Mnozí odborníci odmítají kokosový olej pro vysoký obsah nasycených mastných kyselin, ale studie prokázaly jeho škodlivost jen v případě, že se jedná o jeho rafinovanou / částečně ztuženou formu. tedy hydrogenovaný, jako margariny.

Mezi nezávislými odborníky je nerafinovaný kokosový olej řazen mezi nejzdravější oleje. Obsahuje převážně nasycené tuky středního řetězce, které se přímo dostávají do jater, kde jsou rychle rozkládány na energii – namísto toho, aby se ukládaly do zásoby. Kokosový olej je dobře stravitelný a podle nových studií podporuje obranyschopnost a působí protizánětlivě.

Kokosový olej je stálý i při vysokých teplotách a proto vhodný pro tepelnou úpravu. Pro svoji typickou chuť a vůni jej nejvíce doporučuji na přípravu sladkých jídel jako např. na smažení palačinek anebo do asijských receptů, jako např. do rizota. Je ideální také pro použití v kosmetice, například na přípravu krémů nebo zubní pasty.

Kokosový olej

(VWPsQNuBWkBwQmT6hwEjEKC6jWmLIcd_~7bMQMvaVWR), 27. 6. 2016, 22:10

No .... máte v tom trochu zmatek. O tom kokosovém oleji si něco najděte od skutečných odborníků. Je to jeden z nejlepších. Stejně tak neprávem pomlouváte živočišné tuky. To jsou staré bludy z let kolem roku 1956, kdy si jistý americký účetní vymyslel, že jsou nezdravé a způsobují kardiovaskulární choroby. Náš předek se na nich vyvíjel přes 2 miliony let, tvořily až 70% jeho stravy a díky nim se vyvinul. Čtěte aktuální info. Hezký den, J.M.

rostlinné oleje

(VWPsQNuRbsnxRYSS%fHD4Z4Vj7aPZYTw), 18. 2. 2016, 07:38

Které oleje nebo tuky jsou při rakovině nejvhodnější

rostlinné oleje

(VWPsQNuRbsnxRYSS%fHD4Z4Vj7aPZYTw), 18. 2. 2016, 07:38

Které oleje nebo tuky jsou při rakovině nejvhodnější

můj názor na kokosový olej

(VWPsQNu6jYmKCYsVVt%B1Z4Vj7aPZYTw), 2. 11. 2015, 23:45

Autorka by zde měla uvést zdroj, který ji vedl k takovému závěru o kokosovém oleji. Mnoho zdrojů totiž hovoří o naprostém opaku..Za sebe mohu kokosový olej doporučit, v kuchyni najde hodně uplatnění a nejen tam..I když záleží hodně na kvalitě.

RE: můj názor na kokosový olej

(Fanda), 3. 11. 2015, 12:57

Paní Šárko alias Jano, tak nějaký zdroj uveďte (stránky prodejce však zcela objektivní pochopitelně nebudou)

Kokosový olej

(VWPsQNuHWorvQMQ6jXmde37%VWPjEp~6Kx), 30. 10. 2015, 05:06

Dobrý den,
Mohli byste vysvětlit jaktože je škodlivý kokosový olej, když o něm jsem četl, že je naopak zdraví prospěšný?
Děkuji za odpovědi Čech Pavel

Kokosový olej je špatný? Vážně?....

(Jana), 17. 6. 2015, 09:28

Autorka článku by si měla nejdříve zodpovědně nastudovat něco o kokosovém oleji. Pak by se nestalo, že by tento nejzdravější a pro lidi nejprospěšnější olej dávala na roveň s palmovým olejem.

RE: Kokosový olej je špatný? Vážně?....

(Fanda), 30. 10. 2015, 21:37

Tak poklud studujete etikety a propagační texty, tam se to píše samozřejmě. Zdravější než olivový, konopný, lněný? Jak to mají podložené? Složením je kokosák palmovému celkem podobný, ale nedochází kvůli němu k takové devastaci planety. Přesto je lepší používat různé oleje včetně tuzemských a nevěřit výrobcům všechno.

škodlivost kokosového oleje ?

(VWPsQNuN78FDZ_~dVV~U_04uK7NN4YTuVVSsQNu), 29. 10. 2014, 09:14

Dobrý den,
ve výše uvedeném článku píšete " Černé ovce mezi oleji
Pozor na to, že ne všechny rostlinné oleje jsou lékem, a alespoň při vnitřním užití. Spíše jako živočišný tuk bude na naše zdraví působit olej kokosový, nevhodný je také olej palmový."
Ale například zde: http://sjidelnicek.cz/potravina/kokosovy-olej/ se uvádí, že kokosový olej je superpotravina s výbornými vlastnostmi při používání. Tak tomu tedy fakt nerozumím. Můžete prosím vysvětlit ?

Co najdete ve zpravodaji?
Podívejte se na ukázku...

PředchozíDalší
Portál provozuje Tarsago | © 2018 VIZUS & Tarsago | kontakt | Používáme redakční systém Vizus CMS