Routa vonná (Ruta graveolens) pochází z jižní Evropy, pěstována a užívána byla již ve starověkém Římě. Je velmi aromatická, hořce chutnající listy můžete v malém množství využít jako zajímavé koření k měkkým sýrům nebo rybám. Semena poslouží jako koření ke zvěřině, podobně jako jalovčinky. Kvetoucí natě jsou skvělé na výrobu domácího pot-pourri. Zatímco nám je hořká vůně routy příjemná, kočkám nevoní a může je od návštěvy bylinkové zahrádky odradit.

Pěstování routy

  • Routa bude nejvíce prospívat i vonět na teplejších, slunných místech, ovšem snese i mírné zastínění. Půda by měla být propustná, neutrální nebo zásaditá – přídavek dolomitického vápence nebo dřevěného popela udělá routě dobře.
  • Po odkvětu keřík seřízněte, aby zůstal stále košatý.
  • Routa je otužilá, při silných holomrazech ji však raději nastelte slámou a přikryjte netkanou textilií nebo chvojím.

Vyšlechtěna je i ještě výrazněji voňavá zahradní odrůda, nebo ozdobná varieta s panašovanými listy. Routu můžete pěstovat i v nádobě na balkóně, terase nebo v pokoji. Zimovat by měla na světlém, chladném místě.

Routa proti křečím i bolesti hlavy

Routa podporuje přívod krve k hladkým svalům – povzbuzuje tak činnost střev, žlučníku, žaludku. Zároveň tlumí křeče, například při žlučových kaméncích i ledvinových kolikách. Navíc dovede uklidňovat bolesti hlavy. Ve vyšších dávkách je však routa jedovatá, působí omámení a závratě. Nesmí se proto užívat ve větším množství nebo dlouhodobě, v těhotenství či pro děti není vhodná vůbec. Při obtížích se nálev z čajové lžičky sekané natě na šálek vody užívá nejvýše třikrát denně. Velmi účinná je i tinktura. Routa obsahuje až 0,5% silice a 2% flavonového derivátu rutinu, díky kterému zpevňuje cévy a brání praskání vlásečnic, dále alkaloidy, třísloviny, hořčiny.

Sklizeň routy

V květnu až červnu se sbírají mladé listy a kvetoucí nať, na sklonku léta semínka. Sušte je ve stínu nebo uměle při teplotě do 40°. Nať sklízejte raději v rukavicích – čerstvá rostlina může podráždit pokožku a způsobit vyrážku nebo dokonce zánět. Furokumariny, které jsou příčinou nepříjemných reakcí, působí v součinnosti se slunečním zářením - ovšem bylinky a léčivé rostliny je třeba sbírat právě za slunného počasí, pěkně suché a voňavé. Od sušené rostliny však již žádné riziko nehrozí.