Chcete si zdravě zamlsat? Začněte pravidelně konzumovat každý den trošku rozinek. Jedná se o sladkou pochoutku, která v mnoha ohledech prospívá našemu organismu. Rozinky totiž osahují celou řadu cenných látek, za něž vám bude tělo opravdu vděčné.

Jak vyrobit rozinky z hroznů? Podívejte se na toto YouTube video na kanálu Ma Recipes:

Zdroj: Youtube

Drahocenné a blahodárné rozinky

Rozinky jsou sušené hrozny a první doložené záznamy o jejich konzumaci jsou staré přes 4 000 let. Byly oblíbenou lahůdkou už ve starověké Persii, Mezopotámii, Egyptě, Řecku a Římě. Často se využívaly i jako cenné platidlo. K nám se v současnosti rozinky dovážejí hlavně ze států s teplým klimatem a k největším dodavatelům patří státy okolo Středozemního moře a z větší dálky je to pak Chile, Argentina, Austrálie nebo Jihoafrická republika.

Rozinky vybírejte pečlivě!

Nejvhodnější je vždy nakupovat rozinky vážené, kde je možné předem posoudit jejich skutečný vzhled. Pokud někdy sáhnete po sáčkovaných, vybírejte rozinky v průsvitném obalu.

Výhody rozinek

Rozinky jsou plné vitamínů, hlavně A, B, C a E a obsahují užitečné antioxidanty, což značně zpomaluje v těle proces stárnutí. V rozinkách byl objeven také inulin, který pozitivně ovlivňuje příznivou střevní bakteriální mikroflóru, a tedy i imunitu celého těla.

Slušná dávka energie

Bonusem rozinek je i fakt, že i v malém množství příjemně zasytí a jsou výbornou prevencí před nezdravým přejídáním. Zároveň vám dodají potřebnou dávku energie a pomohou zahnat pocity únavy. Obsahují totiž vysokou dávku přírodního cukru. Velice nápomocný je v takových momentech i obsažené železo a niacin, jež podporují nejen správnou činnost srdce a cév, ale napomáhají i lepší krvetvorbě. Pro zdraví svalů a nervové soustavy je užitečný i přítomný hořčík.

Zdravé kosti

Rozinky kromě jiného disponují také poměrně vysokým obsahem rostlinného vápníku. Pro zdraví našich kostí je přínosnější než vápník získaný z mléka a mléčných výrobků. V tomto ohledu je velice užitečný i obsažený bór. Minerál, který hraje významnou roli při vstřebávání vápníku. A stejně tak draslík, který je výbornou prevencí před předčasnou degenerací pohybové soustavy.

Bojovník proti hypertenzi

Pravidelnou konzumací rozinek, velice přispějete k optimálním hladinám krevního tlaku. Hypertenze neboli vysoký krevní tlak u nás momentálně trápí přes 40 % osob nad 25 let a až 70 % nad 55 let. Jedním z řešení, jak této situaci předcházet je i pravidelná konzumace rozinek, díky obsahu již zmíněného draslíku.

Kvalitnější trávení

Sušené rozinky obsahují vysoké množství nestravitelné vlákniny, která funguje na naše střeva jako čistící kartáč. Střeva pak fungují lépe a účinněji a snižuje se pravděpodobnost vzniku zácpy či naopak průjmu. Zároveň se jedná o účinnou prevenci před nebezpečným nádorovým onemocněním.

Související články

Zdroje: www.webmd.com, www.prostreno.cz, www.vitalia.cz