Chcete se nejlépe vyhnout nebo alespoň oddálit problémy s ochabující pamětí? Vsaďte na sílu rozmarýnu! Bylinka, která má neodolatelnou a silně aromatickou vůni a stejně tak nezpochybnitelné a přínosné účinky na lidské zdraví.

Chcete se o léčivých účincích rozmarýnu dozvědět více? Podívejte se na toto YouTube video na kanálu Bylinkopedie:

Zdroj: Youtube

Rozmarýn lékařský

Tento stále zelený keř pochází svým původem z oblastí Středozemního moře, odkud se postupem času dostal do celého světa. V současnosti se s oblibou pěstuje i na českých zahrádkách.

Rostlina dle konkrétního druhu dorůstá do výšky až 2 m a větve jsou hustě pokryté úzkými přisedlými listy. Na horní ploše jsou lesklé a tmavě zelené, zespodu mají šedou barvu. Zpravidla kvete rozmarýn drobnými modrými nebo fialovými kvítky.

Léčivé jsou rozmarýnové listy

Listy rozmarýnu jsou plné užitečných a léčivých látek. Obsahují vysoký podíl flavonoidů s antioxidačními účinky, třísloviny, organické kyseliny, triterpeny, hořčiny a látky s fytoncidními účinky, jež úspěšně ničí nežádoucí bakterie. Pro zdravotní účinky jsou neopomenutelné i látky jako karnosol, rosmanol, cineol či kyselina karnosolová, rozmarýnová a ursolová.

Prevence před Alzheimerovou chorobou

V čínské tradiční medicíně se rozmarýn používá již tisíce let jako účinná bylinka na podporu funkce mozku. Obsažené éterické oleje totiž zvyšují jeho bdělost. Během vědeckých pokusů bylo zjištěno, že cineol dokáže zlepšit orientaci v labyrintu.

Rozmarýn prokrvuje mozek, posiluje paměť, rozhodnost a koncentraci. Zároveň je efektivním přírodním prostředkem proti letargii, chronické úzkosti, melancholii a depresi.

Rozmarýnový odvar

Z rozmarýnu si můžete připravit lahodný čaj. Stačí spařit 1 malou lžičku čerstvého nebo sušeného rozmarýnu horkou, ne však vroucí vodou a nechat 5 minut louhovat. Pak nápoj sceďte přes husté sítko a popíjejte každý den jeden šálek.

Rozmarýnová koupel

Síly léčivých účinků můžete využít i v podobě koupele. Přinese vám nejen pocit fyzické úlevy, ale její rozmarýnová vůně naprosto vyladí vaši psychiku a jistě vás i nakopne. V tomto případě spařte 3 velké hrsti rozmarýnu a udělejte výluh jako v předešlém případě. Nakonec jej nalijte do vany, v níž strávíte alespoň 20 minut.

Kdo by neměl užívat rozmarýn

Rozmarýn je oblíbená bylinka s mnoha zdravotními benefity, ale ne každý by ji měl používat. Lidé s alergiemi na rostliny z čeledi hluchavkovitých, kam rozmarýn patří, by se mu měli vyhnout, protože může vyvolat alergické reakce. Těhotné a kojící ženy by měly rozmarýn konzumovat pouze v malých množstvích jako koření, protože vysoké dávky jsou nebezpečné pro těhotenství a kojení. Rovněž osoby trpící epilepsií nebo jinými neurologickými poruchami by měly být opatrné, protože rozmarýn v některých případech zvyšuje riziko záchvatů. Lidé s vysokým krevním tlakem by se měli vyhnout rozmarýnovému esenciálnímu oleji, jelikož může zvýšit krevní tlak. Pokud užíváte léky na ředění krve nebo máte problémy s ledvinami, je také vhodné konzultovat užívání rozmarýnu s lékařem, aby nedošlo k nežádoucím interakcím nebo zhoršení stavu.

Související články

Zdroje: www.bbc.com, www.idnes.cz, www.epivyziva.cz