Máte na zahradě či v truhlíku čerstvý rozmarýn? Kromě toho, že ho používáte jako čerstvou bylinku do mnoha pokrmů, můžete si z něj vyrobit i léčivý olej na mnohé neduhy. S křečovými žilami a bolestivými klouby umí takřka divy a při pravidelné aplikaci přináší značnou úlevu. Jeho výroba je jednoduchá a je nejen účinný, ale i krásně voňavý.

Více se o rozmarýnovém oleji se dozvíte z tohoto videa:

Zdroj: Youtube

Rozmarýn lékařský

Tato stálezelená léčivá rostlina je z čeledi hluchavkovitých a je pro ni typická osvěžující vůně s nádechem pryskyřic, která má povzbudivé účinky. Stálezelený keř má čárkovité tmavozelené a na rubu šedoplstnaté listy, z jejichž úžlabí vyrůstají drobné modré nebo nafialovělé květy.

Miluje slunce, a proto mu svědčí pobyt venku prakticky po celé vegetační období. Využijte jeho léčivou sílu a vyrobte si z něj domácí olej.

Rozmarýnový olej

Nejdůležitějším krokem je při přípravě myslet na to, že nemá cenu chvátat. Tajemství lektvaru totiž tkví v dlouhém mírném probublávání po několik hodin. Nejprve si připravte si 2 hrnky oleje, 1 hrnek čerstvých rozmarýnových listů a vzduchotěsně uzavíratelnou nádobu.

Z jednotlivých stonků rozmarýnu otrhejte všechny zdravé listy a vložte je do hrnce s olejem. Následně směs zahřívejte, ale vždy při velmi nízké teplotě po dobu alespoň 6 hodin. Nikdy se olej nesmí vařit!

Fáze odstavení

Provařený olej s rozmarýnem nechte ještě tak hodinu až dvě stát na vypnuté plotýnce a postupně chladnout. Nakonec přeceďte přes plátýnko a rozmarýnový olej přelijte do připravené uzavíratelné nádoby. Pokud se vám nechce cedit, můžete dát výluh ve sklenici na 1 až 2 týdny ještě na parapet na slunné místo.

Rozmarýn s kokosovým olejem

Rozmarýnový olej si můžete vyrobit i smícháním s kokosovým olejem. Stačí vám 5 snítek čerstvého rozmarýnu a 500 ml kokosového oleje. Rozmarýn vložte do uzavíratelné sklenice a zalijte ho rozpuštěným kokosovým olejem tak, aby byly veškeré části zcela ponořené.

Nechte 2 týdny odstát, ale každý den sklenici protřepávejte nebo promíchejte čistou lžičkou. Pak už stačí olej přecedit a vzduchotěsně uzavřít. Na tmavém místě vám vydrží i celý rok.

Křečové žíly a bolavé klouby

Pokud vás trápí tyto neduhy, rozmarýnový olej zcela jistě využijete. Rozmarýn totiž podle vědců dokonale podporuje krevní oběh. Zároveň obsahuje kyselinu rozmarýnovou, která chrání tkáně před poškozením a kyselinu ursolovou, jež posiluje kapiláry.

Olej natírejte vždy směrem k srdci, tedy zespoda nahoru! Klouby a žíly masírujte jemnými pohyby několik minut denně, nejlépe ráno a večer a pečlivě vtírejte rozmarýnové esence.

Související články

Zdroje: ncbi.nlm.nih.gov, prostreno.cz, jakzdrave.cz, abecedazahrady.dama.cz