Na těle je hodně míst, ze kterých se dá vyčíst zdravotní stav. Třeba nehty. Jejich povrch, barva nebo kvalita naznačují nedostatek vitaminů, chronický stres nebo zdravotní neduhy. Stačí se podívat a hned máte jasno. Věděli jste, že lámavé nehty jsou signálem poruchy štítné žlázy nebo slabších kostí? Menší a kratší drápky zase vypovídají leccos o srdečních poruchách. Zajímavé je, že v poslední době se hodně mluví o novém indikátoru zdraví – o rtech. Podle vědců jejich zabarvení dokáže včas varovat před různými vážnými zdravotními neduhy. Čeho všeho byste si tedy měli všímat?

Ve videu YouTube na kanálu The Skin Cancer Foundation se dozvíte, jak se správně starat o rty:

Zdroj: Youtube

Bledé jako křída

Jistě, člověk nemá od přírody rudé rty jako malina. K jejich výraznosti přispívá spousta kosmetických produktů, včetně balzámů a rtěnek. Nicméně pokud je vaše pusa v poslední době bledá jako křída, zbystřete. Nevýrazná (až lehce namodralá) barva může být znamením, že je v krvi nedostatek kyslíku. Takové věc s sebou přináší další neduhy jako anémie, špatný krevní oběh nebo dýchací obtíže.

Popraskané rty

Nízké teploty, vítr, plískanice… Všechny tyhle projevy počasí mají tendenci kůži vysušovat a není divu, že se pak začne loupat. Na rtech je navíc kůže tenká a náchylná k poškození. Nicméně pravdou je, že příliš časté praskání a loupání rtů může znamenat podvýživu nebo kožní onemocnění.

Pusa jako balon

Máte oteklé rty? Tenhle jev ve většině případů způsobuje alergie, infekce nebo také otok zvaný angioedém, který bohužel vyžaduje lékařskou péči. Raději se v tomto případě obraťte na odborníka.

Popraskané koutky

Trápí i vás bolestivé a zarudlé koutky? Mohou být signálem nedostatku vitaminu B či železa. Případně může jít o plísňovou infekci zvanou uhlová cheilitida. Pro jistotu navštivte dermatologa.

Změna barvy

Tmavé skvrny nebo změna barvy rtů mohou naznačovat hormonální nerovnováhu, nedostatek vitaminů či alergickou reakci na některé léky.

Jak se starat o rty?

  • Dejte jim vláhu. Snažte se, aby kůže na rtech byla hydratovaná.
  • Aplikujte balzám. Balzám vytvoří na rtech vytvoří ochranný filtr, který pusu ochrání před slunečními paprsky a vysušováním.
  • Vyvarujte se olizování rtů. Ačkoliv to tak nevypadá, sliny mohou vysušovat rty. Nadměrné olizování proti vede k poškození rtů. Dejte si na to pozor.
  • Jezte potraviny s „béčkem“. Potraviny s obsahem vitaminu B či železa napomáhají regeneraci rtů. Přidejte je do svého jídelníčku! Dobrou volbou jsou třeba sýry, játra, vejce, maso, mořské plody, špenát, kapusta, řepa, banán, citrusy, meloun, avokádo, brambory či ořechy.
  • Nepůjčujte líčidla. Nesdílejte svůj make-up, řasenku nebo rtěnku. Zabráníte tak zbytečnému šíření infekce.

Související články

Zdroje: www.healthshots.com, www.youtube.com