Z růžových okvětních plátků se dá připravit tolik prospěšných nápojů či přípravků, že byste to rozhodně měli někdy zkusit. K těmto účelům je nejlepší růže damašská či stolistá, ale podobné účinky mají i běžně pěstované druhy růže. Začněte tím nejsnazším, růžovým čajem. Je lahodný, má jemnou růžovou vůni a chuť. Připravte si asi dvě lžičky sušených růžových plátků, které nesmí být nijak chemicky ošetřovány. Vložte je do šálku, zalijte vroucí vodou a zakryjte. Nechte louhovat zhruba pět až sedm minut, plátky odeberte a popíjejte. Pokud máte rádi sladší chuť, přidejte trochu medu.

Zdroj: Youtube

Zklidní a uvolní

Kromě skvělého osvěžení vám poskytne spoustu antioxidantů, jako jsou vitamín C a polyfenoly. Antioxidanty napomáhají neutralizovat volné radikály v těle, dokáží tak předejít poškození buněk a chránit tělo před stresem, který nebezpečně zakyseluje organismus. Čaj má úžasné uklidňující účinky. Pokud jste pod tlakem, vystaveni stresu, pomůže vám zklidnit nervový systém a uvolnit se. Pomůže především, pokud máte občas záchvaty úzkosti.

Protizánětlivé účinky

Stres provází i potíže s trávením. Čaj z růže zklidní žaludeční problémy, zbaví vás nadýmání a celkově vám poskytne pocit komfortu. Trápí vás nepravidelná menstruace během počínajícího klimakteria, provázená bolestmi? I v tomto případě odborníci doporučují pravidelně popíjet tento čaj. Růže má protizánětlivé účinky, které uvolní svaly. Působí i proti nejrůznějším plísním a bakteriím.

Posílí imunitu

Právě díky výše zmíněnému obsahu vitamínu C působí pozitivně pravidelné pití čaje z okvětních plátků na imunitu. Vaše tělo pak bude lépe odolávat nemocem v nadcházející podzimní a zimní sezoně. Čaj pomáhá močovému měchýři k jeho správnému fungování. Je skvělý i pro diabetiky, udržuje totiž stabilní hladinu krevního cukru.

Červené, nebo bílé?

Zkušení milovníci čaje tvrdí, že nejvhodnější pro přípravu čaje jsou tmavočervené okvětní plátky, protože obsahují nejvíce cenných látek, jako jsou flavonoidy, třísloviny, vonné silice a vosky. Bílé květy zase obsahují velké množství hojivých látek.

V létě i v zimě

Čaj můžete popíjet i vlažný. Zejména v horkých letních dnech vás příjemně osvěží, nechte ho vychladnout a přidejte třeba i kostku ledu. Takto připravený nápoj je jemný a krásně voňavý. A dobrá rada na závěr. Čaj z růží pijte v klidu a dostatečně si ho vychutnejte. Nenechte se nikým rušit, jen tak zvýšíte jeho účinky a užijete si jeho chuť.


Zdroje: ncbi.nlm.nih.gov, www.healthline.com, living.iprima.cz