Růžové okvětní plátky jsou poklad
Zdroj: Shutterstock.com / Nataliia Melnychuk

Nejlepší recepty z růžových lístků: léčivý domácí čaj, sirup a pleťová voda

Nejen šípky, ale i okvětní plátky růží můžete využít v péči o zdraví, krásu a pohodu. Léčivé a blahodárné látky obsahují nejen divoce rostoucí druhy, ale také všechny kultivary růží. Jak připravit růžový čaj, sirup, či vodu?

Růže je nejen krásná, ale i léčivá. Bylinkáři ji odedávna používali při nemocněních hrdla, dásní, poruchách trávení, na uklidnění. Růžová voda je oblíbeným prostředkem k ošetřování pleti.

Růže svou jemnou silou účinně dezinfikuje a uklidňuje zanícené sliznice dýchacích cest i trávicího traktu. Posiluje srdce a její jedinečná vůně celkově harmonizuje psychiku.

Léčivé jsou okvětní plátky – nejvíce ty s tmavočerveným zabarvením, které obsahují množství cenných flavonoidů, vonných silic, vosků a tříslovin. Používají se i květy bílé, které obsahují zase větší množství hojivých slizových látek. Blahodárná je i samotná vůně růží… 

Připravte si voňavý růžový čaj

  • Vrchovatou lžičku podrcených růžových okvětních plátků, čerstvých či sušených, luhujeme v šálku vody, která přešla varem, 10-15 minut.
  • Nálev je lahodný samotný, oslazený medem, nebo v kombinaci s jinými léčivými rostlinami či kořením – například s meduňkou, třezalkou, skořicí či sušenými šípky.

Růžový sirup, lahodná medicína

Růžovými plátky můžeme také aromatizovat marmelády, například jahodovou, slívovou či šípkovou.

  1. Do nádoby vložíme 2 hrsti sušených růžových okvětních lístků a přelijeme 1/2 litrem vroucí vody.
  2. Zakryjeme a necháme 24 hodin louhovat.
  3. Přecedíme, tekutinu krátce pod pokličkou povaříme a smícháme se stejným množstvím medu. Pak sirup přelijeme do láhve a uchováme v chladu.
  4. Denně užíváme 2 až 4 lžíce sirupu zředěného vodou.

Růže pro krásnou a zdravou pleť

Účinné látky obsažené v růžových květech zlepšují krevní oběh v pleti, čímž podporují její výživu a působí proti stárnutí, také posilují kapiláry a stahují póry. Hojí kožní záněty i akné, ale prospívají i pleti suché.

obrázek z archivu ireceptar.cz obrázek z archivu ireceptar.cz Zdroj: Archiv ireceptar.cz

Vzácnou růžovou silici doma získat nemůžeme,  ale je možné růžové plátky naložit do za studena listovaného oleje (slunečnicového, mandlového, sezamového…) nebo si vyrobit osvěžující růžovou pleťovou vodu, která jemně čistí pokožku od nečistot, potu a mazu.

Domácí růžová voda

  1. Dvě hrsti okvětních lístků růží smočíme v 0,5 l destilované vody, kterou v uzavřené nádobě uvedeme pomalu do varu.
  2. Nádobu odstavíme a stále uzavřenou necháme vychladnout.
  3. Poté lístky vyždímáme a získanou kapalinu - růžovou vodu -  můžeme uchovávat v chladničce nejdéle 2 týdny.
  4. Životnost naší domácí růžové vody prodloužíme a její kvalitu zlepšíme přidáním jedné či dvou kapek růžového oleje.

Akční letáky