Nepodceňujte nedostatek zinku

Minerály a vitaminy jsou pro tělo a jeho fungování nepostradatelné a ovlivňují nespočet biochemických reakcí. U zinku tomu není jinak. Jeho důležitost se může rovnat s důležitostí hořčíku či vápníku. Podívejte se ve videu, které potraviny ho obsahují nejvíce:

Zdroj: Youtube

Zinek je velmi důležitý minerál přítomný v každé buňce lidského organismu. Účastní se na 300 biochemických reakcí a výrazně ovlivňuje zdraví organismu. Jeho denní spotřeba závisí na mnoha faktorech a není radno ji podceňovat.

Nedostatek zinku může způsobovat anémii, špatnou náladu, deprese, suchou pokožku, ale i sníženou imunitu. Než se vydáte pro preparát obsahující zinek do lékárny, počkejte. Stačí, když se zaměříte na potraviny, které zinek přirozeně obsahují a zařadíte je pravidelně do svého jídelníčku.

Tajná zbraň proti zahlenění

Zinek je podle vědců jedním z minerálů, které velmi silně ovlivňují imunitu organismu. Proto byste ho měli přijímat dostatek už nyní, kdy se blíží chladné dny, chřipkové období a období nachlazení. Tento nepostradatelný minerál je totiž velkým pomocníkem právě při rýmě a respiračních onemocněních.

Dokáže pomoci uvolnit ucpaný nos a zmírnit zahlenění. Kromě toho má protizánětlivé účinky, velmi příznivě ovlivňuje trávení a je tak důležitý pro zdraví a zdravou funkci střev, což má opět vliv na celkovou imunitu organismu. Je velmi prospěšný i pro diabetiky, pomáhá udržet hladinu cukru v krvi na uzdě.

Běžné potraviny plné zinku

A kde tento super minerál sehnat? Na návštěvu lékárny zapomeňte. V potravinách ho najdete dost, musíte jen volit ty správné. Které to jsou?

  • Naprostým vítězem v obsahu zinku jsou ústřice, ale ruku na srdce, kdo z nás si dopřává tuto lahůdku běžně k večeři?
  • Dobře si vedou i ostatní mořské plody, pokud si jimi čas od času zpestříte jídelníček, je to jedině dobře.
  • Slušnou zásobu zinku má ale i maso. A to jak hovězí a vepřové, tak i kuřecí. Obecně je nutné zmínit, že ze živočišných zdrojů se zinek vstřebává mnohem lépe než z rostlinných zdrojů.
  • To ovšem neznamená, že nejsou dobrým zdrojem. Zaměřte se hlavně na luštěniny (hrách a červená čočka jsou skvělou volbou), semínka (dýňová mají obsah zinku nejvyšší) a ořechy.

Mléko a vejce

Zinek je přítomen i v mléčných výrobcích, které jsou ostatně pro lidský organismus vhodné i z dalších hledisek. Nezanedbatelné množství zinku se vyskytuje i ve vejcích, která jsou malým grálem zdraví a koktejlem velkého množství potřebných živin.

Související články

Zdroje: ncbi.nlm.nih.gov, www.purerituals.cz, www.brainmarket.cz